Pierścionki zaręczynowe

Pierścionki zaręczynowe z platyny

Marta Pietrucha
maj 10 2017

Jaki materiał na pierścionek zaręczynowy

Pierścionek zaręczynowy z... platyny

To obecnie jeden z najpopularniejszych metali szlachetnych, z których przygotowuje się pierścionki zaręczynowe oraz obrączki ślubne. Platyna jest bardzo trwała, ma intensywny biały odcień, który nie będzie się ścierał i do tego wyjątkowy połysk. Warto wiedzieć o tym materiale coś więcej.

Trochę historii

Platyna odkryta dopiero w XVIII wieku na terenie Kolumbii. Początkowo uznawano ten materiał za odmianę srebra, ale mniej wartościową. Sama nazwa platyna to inaczej sreberko. W ten sposób podkreślano niewielką wartość tego metalu. Był on niedoceniany do tego stopnia, że samorodki dodawano do materiałów, które służyły do budowania domów. Stosowano je również do przygotowywania fałszywych monet. Dopiero z czasem udało się poznać wyjątkowe właściwości platyny i zaczęto ją stosować w jubilerstwie. Wartość zaczęła rosnąć. Dziś to już marzenie wielu miłośników biżuterii.

Wytrzymałość platyny

Gęstość tego metalu szlachetnego sprawia, że charakteryzuje się wyjątkową wytrzymałością i dlatego nadaje się doskonale do osadzania diamentów i innych cennych klejnotów. Jest też bardziej odporny na zarysowanie czy inne uszkodzenie mechaniczne niż przykładowo złoto. Platyna ma naturalnie biały kolor, nie trzeba będzie jej pokrywać innym metalem i dzięki temu mamy gwarancje, że powłoka zewnętrzna nie będzie się ścierać.

Blask platyny

Mimo, że jest to najtrwalszy z metali platyna także może być uszkodzona, pojawić się mogą zarysowania czy zmatowienie. W ten sposób z czasem zyskuje delikatny satynowy połysk, który przez wielu jest pożądany bardziej niż pierwotny blask metalu. Bardzo łatwo jest jednak przywrócić temu materiałowi dawny połysk. Wystarczy więc wypolerować biżuterię miękką ściereczką.

Pierścionek z platyny

Czystość platyny

Metal ten ma wysoką cenę, ponieważ będzie nawet kilka razy droższy niż złoto. Dlatego uchodzi za szczególnie ekskluzywny materiał. Występuje właściwie rzadko, nawet 30 razy rzadziej niż złoto co ma również wpływa na ta wysoką wartość. W stopach znajduje się standardowo aż95% platyny a dodatkowo około 5% takich elementów jak pallad, iryd czy ruten. Nie będzie powodować alergii, dlatego nawet dla osób z wrażliwą skórą będzie to dobra propozycja.

Jak czyścimy taką biżuterię?

Pielęgnacja pierścionków czy obrączek z platyny nie będzie trudna. Jeśli chcemy przywrócić jej dawne piękno należy zanurzyć ją w ciepłej wodzie z mydłem a potem czyścimy miękką szczotką i osuszamy oraz polerujemy.

Pierścionek z platyny z brylantem

Oprócz niezwykłej odporności na wszelkie uszkodzenia, do tego piękny połysk trzeba powiedzieć, że jest jeszcze jedna ważna kwestia a mianowicie to, że biały połysk sprawia, że będzie się komponować bardzo dobrze z diamentami. W ten sposób podkreśla się piękno oraz naturalny blask. Platynowy pierścionek z brylantem jest hitem dla osób, które są koneserami biżuterii.

Udostępnij