Ciekawostki i porady

Naszyjnik "Satine" Moulin Rouge

Karolina Kępka
maj 6 2022

Naszyjnik "Satine" z Moulin Rouge

Nicole Kidman na planie filmu Moulin Rouge.

Ten prawdziwie oszałamiający naszyjnik z diamentami jest jednym z najdroższych przedmiotów jubilerskich, jakie kiedykolwiek stworzono dla przemysłu filmowego. Nazwany "Satine" po delikatnej, romantycznej postaci Nicole Kidman w filmie, naszyjnik został uosabiany przez ekipę na planie i określany jako "ona", ponieważ Nicole pytała "czy ona tu jest?".

Wykonany ręcznie z 18-karatowego białego złota i wysadzany 1308 olśniewającymi diamentami o łącznej masie 134 karatów.

Projektant, Stefano Canturi, spędził tygodnie badając bogatą i eklektyczną biżuterię z końca XIX wieku, starając się w pełni oddać ekstrawagancję tamtego okresu. Największą inspirację odnalazł w otwartym motywie koronki Ludwika XVI.

Rysunek projektu autorstwa Stefano Canturi.

Ten pełen przepychu kolczyk został wykonany ręcznie z 18-karatowego białego złota i wysadzony 1308 olśniewającymi diamentami o łącznej masie 134 karatów. Największym pojedynczym klejnotem był dramatyczny, 5-karatowy diament w szlifie szmaragdowym. Zapięcie zostało pięknie zaakcentowane 2,5-karatowym kaboszonem niebieskiego szafiru ze Sri Lanki. Wartość tego dzieła szacuje się na 1 milion dolarów.

Naszyjnik wymagał trzech miesięcy regularnych przymiarek, aby dokładnie dopasować się do kształtu i konturu szyi i dekoltu Nicole Kidman.

Nicole Kidman jako Satine w filmie Moulin Rouge.

Ze względu na jego wielką wartość, wykonano podwójną biżuterię ze srebra i kryształów oraz z magnetycznym zapięciem na potrzeby intensywnej sceny, w której naszyjnik zostaje gwałtownie zerwany z szyi pani Kidman.

Film "Moulin Rouge" zdobył Oscara za najlepsze kostiumy.

Udostępnij