Ciekawostki i porady

Co to jest srebro próby 925?

Marta Pietrucha
wrz 24 2021

Ludzie od dawna zachwycali się lśniącym srebrem: jako biżuterią, monetami, przedmiotami domowego użytku o wysokim statusie i symbolami statusu... i nie tylko. Srebro jest często wykorzystywane do świętowania kamieni milowych, osiągnięć, uroczystości i ceremonii, a także ze względu na swoje piękne walory ozdobne.

Ale ile tak naprawdę wiesz o srebrze? Czym w ogóle jest srebro próby 925? Dlaczego srebro matowieje i jak można je czyścić? Czym różni się srebro od złota? I dlaczego powinieneś się tym przejmować?

Ponieważ projektujemy i wykonujemy srebrną biżuterię od wielu lat, jesteśmy tu po to, by udzielić Ci wyczerpujących informacji na ten temat.

Nie zapomnij również przeczytać naszego artykułu o złocie, karatach i karatach.

Zaczynajmy...

Srebro: najważniejsze informacje

Podobne w swoim składzie i charakterze do złota i miedzi, srebro jest bardzo miękkim, plastycznym i ciągliwym metalem, który również daje się bardzo dobrze polerować. Chociaż nie ma takiej twardości jak złoto, nadal ma wiele zastosowań, zwłaszcza gdy jest stopione z innymi metalami, aby uczynić je twardszym.

Srebro jest jednym z siedmiu metali starożytności, które były znane ludziom prehistorycznym, pozostałe to złoto, miedź, cyna, ołów, żelazo i rtęć. Ponieważ jest używane od tak dawna, historia jego odkrycia i wczesnego użycia nie jest znana.

Jest to metal bardziej reaktywny niż złoto, a także trudniejszy do wydobycia z jego rud, gdy jest wydobywany. Oznaczało to, że w starożytności srebro było rzadsze, a przez to droższe, aż do około 1500 r. p.n.e., kiedy to Egipcjanie odkryli nowe metody jego rafinacji.

Obecnie srebro jest znacznie mniej wartościowe niż złoto, które jest rzadsze w przyrodzie i trudniejsze do wydobycia w dużych ilościach.

Co to jest srebro próby 925?

Srebrne naszyjniki dla kobiet w Australii

Możesz się zastanawiać: czy srebro próby 925 jest prawdziwym

srebrem? Odpowiedź jest zdecydowanie twierdząca. Srebro próby 925 jest stopową formą srebra, która jest znacznie bardziej odpowiednia do stosowania w biżuterii i innych wyrobach metalowych.

Srebro próby 999 to 99,9% czystego srebra. W tej postaci metal jest piękny i minimalnie matowieje, ale jest zbyt miękki i plastyczny do wielu zastosowań, w tym do wyrobu biżuterii.

Zamiast tego, srebro jest stopowane z miedzią, tworząc srebro próby 925, które składa się z 92,5% czystego srebra i 7,5% miedzi. Ten procent czystego srebra jest powodem, dla którego czasami można zobaczyć srebro o próbie 925 lub oznaczone znakiem 925.

Miedź sprawia, że srebro jest twardsze, bardziej wytrzymałe, a przez to znacznie lepsze w obróbce i użytkowaniu, jednak bez uszczerbku dla koloru. Większość srebrnej biżuterii, którą kupujesz i nosisz, to srebro próby 925.

Jedynym minusem srebra próby 925 jest to, że dodatek miedzi powoduje, że łatwiej się ono matowieje, a metal z czasem staje się ciemnobrązowy lub czarny, szczególnie w wilgotnych warunkach. Jednak jest ono łatwe do czyszczenia, a pod warstwą zmatowienia Twoje srebro będzie nadal w świetnym stanie: nie zardzewieje ani nie zepsuje się przy normalnym użytkowaniu.

O srebrnej biżuterii

Czyszczenie srebrnej biżuterii

Dowiedz się więcej o czyszczeniu srebra i dbaniu o srebrną biżuterię z tych przydatnych artykułów:

  • Czyszczenie biżuterii: kompleksowy przewodnik
  • 10 wskazówek, jak szybko wyczyścić biżuterię
  • 12 błędów w biżuterii, których należy unikać

Srebrna biżuteria jest doskonałym, wysokiej jakości wyborem w większości przypadków. Metal ten nie rdzewieje i nie psuje się, a jeśli będziesz dbać o swoją biżuterię, będzie ona wyglądać świetnie również w przyszłości. Powinieneś nawet być w stanie przekazać swoją srebrną biżuterię następnym pokoleniom.

Miękkość nawet srebra próby 925 może sprawić, że nie będzie się ono nadawało do użycia z bardzo drogimi kamieniami szlachetnymi. Złoto lub platyna są metalami najczęściej używanymi w tej sytuacji, ponieważ są twardsze i mniej prawdopodobne jest, że ustawienia zostaną uszkodzone.

Ponieważ srebro jest miękkie, należy zachować nieco większą ostrożność przy jego czyszczeniu. Nigdy nie używaj ostrych środków czyszczących, takich jak soda oczyszczona lub pasta do zębów, ponieważ z czasem usuną one część metalu.

Srebro kontra złoto

Twój wybór srebrnej lub złotej biżuterii zależy przede wszystkim od osobistych preferencji, ale o ile nie jesteś szczególnie zamożny, głównym czynnikiem decydującym jest koszt. Zaskoczeniem może być fakt, że choć srebro jest oczywiście metalem szlachetnym, to jest ono znacznie tańsze od złota.

O ile tańsze? W chwili pisania tego tekstu srebro jest około 75 razy tańsze niż złoto. To sprawia, że gromadzenie kolekcji biżuterii z litego złota jest bardzo kosztowną opcją w porównaniu do srebra.

Kolczyki srebrne Australia

Powodem tego jest przede wszystkim fakt, że na świecie jest znacznie więcej srebra niż złota. Szacuje się, że w całej historii ludzkości wydobyto 1,4 miliona ton srebra, podczas gdy złota tylko 173 000 ton.

Skąd wiesz, że to prawdziwe srebro?

W wielu przypadkach srebrna biżuteria, którą posiadasz, będzie oznaczona znakiem 925 (srebro próby 925) lub 999 (srebro próby 999). Możesz również zobaczyć znaczki SS lub FS, które symbolizują każdy z nich.

Jednakże, nie każda srebrna biżuteria posiada hallmark, ponieważ nie jest to wymóg prawny we wszystkich krajach (w tym w Australii). Uważamy, że w przypadku niektórych wzorów, znak hallmark może odciągać uwagę od wykończenia wyrobu.

Jak więc inaczej możesz sprawdzić, czy Twoje srebro jest prawdziwe?

Jednym z testów jest użycie silnego magnesu (najlepiej rzadkiego magnesu neodymowego). Jeśli magnes silnie łączy się z metalem, to nie jest to srebro lub może to być tylko srebro posrebrzane na metalu nieszlachetnym. Istnieją jednak inne metale, które nie są magnetyczne, więc nie jest to ostateczny test.

Jeśli jesteś odważny, możesz również nanieść niewielką ilość wybielacza chlorowego na metal w niewidocznym miejscu i obserwować reakcję. Srebro (w tym platerowanie srebrem) w obecności wybielacza zmieni kolor na brązowy lub czarny. Następnie dobrze wypłucz metal i użyj szmatki polerskiej lub płynu do srebra, aby spróbować usunąć przebarwienia.

Pierścionki srebrne ręcznie robione w Australii

Przy okazji, to powinno dać Ci wskazówkę, dlaczego noszenie srebrnej biżuterii w basenie nigdy nie jest dobrym pomysłem!

Wreszcie, można również kupić zestaw do testowania metali szlachetnych z Ebay lub Amazon, który powinien definitywnie powiedzieć, co to za metal, jeśli zastosujesz się do instrukcji.

Ujęcie rozdzielające

Piękny jasny i ciepły kolor srebra próby 925 będzie pasował prawie każdemu.

Dodatkowo, osoby z wrażliwą skórą nie będą miały na nią negatywnego wpływu, w przeciwieństwie do innych metali. Plus oczywiście jego znacznie niższy koszt w porównaniu do metali takich jak złoto i platyna oznacza, że możesz z łatwością zainwestować w wiele wspaniałej srebrnej biżuterii.

Podobnie jak złoto, srebro będzie również utrzymywać swoją wartość - a może nawet ją zwiększać - w czasie w porównaniu z innymi towarami. Można je również bez końca poddawać recyklingowi, a sam metal może być ponownie wykorzystany w wielu formach.

Oprócz tych korzyści, posiadanie srebrnej biżuterii w swojej kolekcji doda jej klasy, wartości, trwałości i wszechstronności. Srebrna biżuteria jest naprawdę doskonałym wyborem.

Więcej na: http://bestiales.pl

Udostępnij