Ciekawostki i porady

10 wskazówek, jak szybko wyczyścić swoją biżuterię

Karolina Kępka
paź 19 2021

Spójrzmy prawdzie w oczy: każda biżuteria potrzebuje od czasu do czasu porządnego czyszczenia. Jeśli przyjrzysz się swojej własnej kolekcji, prawdopodobnie zauważysz, że Twoja cenna biżuteria staje się zmatowiona lub po prostu brudna - a może także starta i porysowana. Jak więc szybko wyczyścić swoją biżuterię?

Każda biżuteria wymaga trochę uwagi i troski, aby utrzymać ją w najlepszym stanie. Jeśli nie jesteś pewien, od czego zacząć, jesteśmy tutaj, aby pomóc z naszymi 10 najlepszymi wskazówkami, jak szybko wyczyścić biżuterię, aby pomóc Ci dowiedzieć się, jak szybko i łatwo wyczyścić i dbać o biżuterię złotą, srebrną i z kamieniami szlachetnymi.

Jeśli masz więcej czasu i chcesz lepiej zrozumieć problemy i zagrożenia związane z czyszczeniem biżuterii, powinieneś zagłębić się w nasz kompleksowy przewodnik czyszczenia i pielęgnacji biżuterii, który dostarczy Ci wszystkich potrzebnych informacji. Również jeśli nie jesteś pewien któregoś z terminów, których używamy w tym artykule, spójrz na nasz obszerny słowniczek biżuterii z ponad 100 definicjami kluczowych terminów jubilerskich.

Więc zaczynajmy...

Jeśli nauczysz się czegoś z tego artykułu, podziel się nim ze swoimi przyjaciółmi.

1. Sprawdź swoją biżuterię

Łatwo jest przeoczyć, że twoja biżuteria wymaga czyszczenia, albo dlatego, że nosisz ją cały czas i nie zauważasz zmian, albo dlatego, że jest gdzieś odłożona i nie patrzysz na nią zbyt często. Możesz być nieco zaniepokojona, kiedy zdasz sobie sprawę z tego, jak brudne i matowe są niektóre z Twoich ulubionych elementów.

Dobra wiadomość jest taka, że czyszczenie większości elementów biżuterii jest całkiem proste. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się jak.

2. Umyj ją

Złote pierścionki dla kobiet Australia

Jest to najprostszy krok czyszczenia, ale prawie wszystkie biżuteria powinna korzystać z niego. Może się okazać, że jest to wszystko, co musisz zrobić dla wielu kawałków, szczególnie dla solidnej złotej biżuterii lub biżuterii mody.

Umyj swoją biżuterię ciepłą wodą i delikatnym, bezbarwnym i bezzapachowym mydłem w płynie. Mydło kastylijskie, mydło do wełny lub nawet delikatne mydło do rąk bez środków nawilżających, antyseptycznych lub ostrych chemikaliów powinno działać dobrze.

Użyj szmatki lub miękkiej szczotki z włosiem, aby pomóc wydobyć brud ze szczelin. Pamiętaj, aby nie zostawiać miękkich kamieni szlachetnych, takich jak opale lub perły, moczących się w wodzie zbyt długo, ponieważ może to mieć na nie wpływ.

Gdy jest czysty upewnij się, że go spłukać i wysuszyć szybko i dobrze.

3. Wypróbuj myjkę ultradźwiękową

Jeśli brud i kurz nie jest łatwo usunąć z skomplikowanych kawałków, a następnie zajrzyj do uzyskania taniego ultradźwiękowego i postępuj zgodnie z instrukcjami. To będzie zrobić wielką pracę z dislodging brudu i zanieczyszczeń, nawet z inaczej niemożliwe do osiągnięcia miejsc.

Zauważ, że ultradźwiękowy nie usunie tarnish, ale będzie pracować traktować z skomplikowanych kawałków (wyjątki poniżej), które mają wiele szczelin, gdzie brud może gromadzić się i trzymać.

4. ALE: nie zawsze używaj ultradźwięków!

Jeśli Twoja srebrna biżuteria ma poczerniałe lub patynowane obszary jako część projektu lub zawiera miękkie kamienie szlachetne takie jak opale, lapis lazuli, turkusy lub perły, unikaj czyszczenia ultradźwiękowego, aby być po bezpiecznej stronie.

Proces ten może uszkodzić niektóre wykończenia i miękkie kamienie szlachetne, więc używaj go z ostrożnością.

5. Usuń zmatowienie za pomocą szmatki do polerowania

Naszyjniki z wisiorkami w Australii

Srebro próby 925 w szczególności będzie matowieć z czasem, ale inne metale szlachetne mogą również, w tym niższe karaty złota. Jest to normalny proces zachodzący w metalu, a zmatowienie jest dość łatwe do usunięcia z metali szlachetnych.

Jeśli Twoja biżuteria z metali szlachetnych jest zmatowiona, użyj ściereczki do czyszczenia biżuterii z metali szlachetnych, aby ją usunąć, takiej jak profesjonalne ściereczki do polerowania, które mamy dostępne w naszym sklepie internetowym.

Kiedy już będziesz zadowolony, opłucz kawałek i ostrożnie wysusz go, aby usunąć wszelkie pozostałości chemiczne.

6. LUB: zamiast tego użyj srebrnego dipu

Możesz również użyć srebrnego dipu do bardzo szybkiego i łatwego usuwania zmatowienia ze srebra próby 925. Szczególnie dobrze sprawdza się on w przypadku srebrnych łańcuszków, które mogą być trudne do wyczyszczenia za pomocą samej szmatki polerskiej.

Powinniście być w stanie znaleźć srebrny dip lub podobny w lokalnym supermarkecie, większej aptece lub sklepie z narzędziami. W przeciwnym razie spróbuj w lokalnym sklepie z biżuterią.

Pamiętaj, aby postępować zgodnie z instrukcjami ostrożnie i zawsze dobrze spłukać i wysuszyć, gdy jesteś gotowy.

7. ALE: nie zawsze używaj srebrnego dipu!

Podobnie jak w przypadku myjki ultradźwiękowej, jeśli Twoja srebrna biżuteria ma poczerniałe obszary jako część projektu lub miękkie kamienie szlachetne takie jak lapis lazuli, turkus lub perły to unikaj srebrnego dipu, aby być po bezpiecznej stronie, ponieważ może on uszkodzić niektóre wykończenia i kamienie szlachetne.

8. Unikaj ostrego czyszczenia

Nigdy nie używaj "starych jak świat" metod czyszczenia biżuterii, w tym pasty do zębów lub pasty z sody oczyszczonej, którą pociera się metal. Metody te będą usuwać maleńkie ilości metalu za każdym razem, gdy będziesz to robić i z czasem doprowadzą do uszkodzenia i zubożenia Twojej cennej biżuterii.

Kolczyki typu drop i dangle

W szczególności biżuteria ze złota vermeil, wypełniona złotem lub platerowana nigdy nie powinna być czyszczona w ten sposób, gdyż ulegnie ona zniszczeniu. Dowiedz się więcej o różnych typach złotej biżuterii, aby lepiej zrozumieć, dlaczego tak się dzieje.

Zachowaj również ostrożność podczas używania szmatki do polerowania, szczotki lub czegokolwiek innego, co ociera się o metal, szczególnie jeśli Twoja biżuteria ma delikatniejsze wykończenie, takie jak złocenie, czernienie lub patyna.

Zbytni entuzjazm przy czyszczeniu biżuterii może nie być dobrą rzeczą!

9. Czyszczenie naszyjników z jedwabnej nici

Jeśli twój naszyjnik ma jedwabną nić (jak nasz bardzo popularny naszyjnik jedwabny z niezapominajkami), może być również myty w ciepłej wodzie z mydłem, a następnie płukany.

Połóż naszyjnik na płasko lub powieś go, aby wysuszyć jedwab, który powinien być prosty. W przeciwnym razie użyj żelazka na ustawieniu jedwabiu, aby go wyprostować.

10. Starannie przechowuj swoją biżuterię

Teraz Twoja biżuteria jest ładna i czysta, zastanów się, jak najlepiej ją przechowywać, aby uniknąć konieczności ponownego czyszczenia zbyt szybko.

Unikaj przechowywania biżuterii z metali szlachetnych w wilgotnym miejscu - zwłaszcza w łazience - ponieważ przyspiesza to matowienie. Jeśli mieszkasz w wilgotnym miejscu, należy zachować szczególną ostrożność i częściej ją czyścić.

Idealnie byłoby, gdyby biżuteria z metali szlachetnych była przechowywana z dala od swobodnie przepływającego powietrza. To również spowolni matowienie, a dodatkowo pomoże utrzymać kurz na dystans. Jeśli możesz, trzymaj ją w woreczku, małym pudełku na biżuterię lub podobnym.

Jeśli lubisz mieć swoją biżuterię na widoku, to pamiętaj, że prawdopodobnie będzie ona wymagała częstszego czyszczenia, więc miej na nią oko.

Innym kluczowym punktem jest to, że metal ocierający się o metal, twardsze kamienie szlachetne lub inne twarde powierzchnie spowoduje, że zostanie ona porysowana. Aby uniknąć zarysowań, staraj się przechowywać swoją biżuterię z metali szlachetnych oddzielnie i tak, aby koraliki lub łańcuszki nie ocierały się o wisiorki.

Więcej porad znajdziesz na: http://bestiales.pl

Udostępnij