Ciekawostki i porady

Wszystko o złocie: karaty i karatownice

Marta Pietrucha
gru 4 2021

Złoto jest historycznie jednym z najbardziej popularnych (i najdroższych) metali szlachetnych na naszej planecie. Ale możesz się zastanawiać: Co jest takiego w zło

cie? Dlaczego jest ono tak popularne i tak drogie? Co to jest karat i karat złota i jaka jest między nimi różnica? I dlaczego w ogóle powinno Cię to obchodzić?

Jesteśmy tu po to, by przybliżyć Ci tajniki tego naprawdę pięknego metalu szlachetnego i przedstawić kilka interesujących faktów na temat złota. Nie zapomnij sprawdzić złotej biżuterii dla kobiet w naszym internetowym sklepie z biżuterią.

Zaczynajmy...

Złoto: najważniejsze informacje

Czyste złoto jest niewiarygodnie trwałe. Jest to najbardziej niereaktywny ze wszystkich metali: nie reaguje z tlenem ani z większością substancji chemicznych, co oznacza, że nie matowieje, nie rdzewieje ani nie psuje się. To sprawia, że jest idealny do stosowania w biżuterii i przedmiotach o wysokim statusie, które mają zachować swoją wartość i wykończenie na zawsze.

Jest również bardzo czysty w formie, w jakiej występuje naturalnie, w przeciwieństwie do wielu innych metali, które mogą być trudne do wydobycia z ich rud.

W związku z tym ludzie pracują z nim od bardzo dawna: złoto jest jednym z metali starożytności (pozostałe to złoto, srebro, miedź, cyna, ołów, żelazo i rtęć), które były używane przez ludzi prehistorycznych. Chociaż nie znamy początków jego odkrycia i zastosowania, mamy dowody na to, że Egipcjanie używali złota już 3000 lat p.n.e.

O metalach szlachetnych

Dowiedz się więcej o złocie i srebrze z innych przydatnych artykułów:

  • O różnych rodzajach złota
  • Czym jest srebro próby 925?
  • Co wybrać: złoto czy srebro?

Złoto jest również metalem bardzo podatnym na obróbkę, co jest kolejnym powodem, dla którego jubilerzy i złotnicy uwielbiają wykorzystywać je w swoich projektach.

Ponadto, jest to naprawdę piękny metal, prezentujący szerokie spektrum kolorów w zależności od tego, jak jest stopiony z innymi metalami. Najczystsze złoto (24 karatowe) ma świetlisty, bogaty i ciepły kolor, nieporównywalny z żadnym innym metalem.

Wreszcie, złoto jest stosunkowo rzadkie i często trudne do wydobycia w dużych ilościach, co czyni je szczególnie cennym (i dlatego drogim). Szacuje się, że do tej pory na świecie wydobyto jedynie 171 300 ton złota, czyli tyle, ile wystarczyłoby na jeden basen olimpijski.

Jak drogie jest więc złoto?

Krótka odpowiedź brzmi: bardzo! W chwili pisania tego artykułu złoto jest 75 razy droższe od srebra. To jest powód, dla którego w naszych projektach biżuterii często używamy srebra próby 925, złota vermeil lub złota z wypełnieniem, a jedynie małe elementy lub akcenty wykonujemy z litego złota.

Złote kolczyki Australia

Naprawdę nie ma czegoś takiego jak tania złota biżuteria: nie pozwól, aby ktokolwiek powiedział Ci, że jest inaczej. Jeśli masz jakąś niedrogą złotą biżuterię i ona ciągle zmienia kolor Twojej skóry na zielony lub czarny, to jest bardzo mało prawdopodobne, że to w ogóle jest złoto.

Co to jest karat złota?

Karat - używany w odniesieniu do złota w Australii, Wielkiej Brytanii i innych krajach - jest miarą czystości.

Najczystsze złoto ma 24 karaty, ale jeśli chodzi o tworzenie przedmiotów użytkowych i złotej biżuterii, złoto 24-karatowe jest generalnie uważane za zbyt miękkie. Dlatego też złoto jest często stopione z metalami takimi jak miedź czy srebro, które czynią je twardszym i lepszym do pracy i noszenia. Ten proces stopowania zmniejsza czystość, ale sprawia, że złoto jest bardziej użyteczne.

Pojedynczy karat złota to 1 część z możliwych 24. Tak więc 18 karatowe złoto jest stopem 18 części czystego złota i 6 części innego metalu (najczęściej miedzi). Tak więc 9 karatowe złoto ma 9 części złota plus 15 części innego metalu.

Słowo "karat" jest również używane w odniesieniu do kamieni szlachetnych, w tym przypadku jest to miara masy, a nie czystości.

Co to jest karat złota?

Karat złota" to dokładnie to samo, co "złoty karat": różnica polega na tym, że w amerykańskim angielskim słowo to pisze się przez "K" zamiast "C". W Stanach Zjednoczonych używa się też słowa "24K" dla oznaczenia czystości, a nie "24ct", jak w innych krajach. Ponieważ jesteśmy w Australii, używamy 'ct'.

Anglicy byli pisowni słowo jako "carat" od około 1300 roku i jest to pisownia, która nadal jest używany w Wielkiej Brytanii, Australii i innych krajach.

Jeśli chodzi o masę kamieni szlachetnych, US English pisze to słowo jako 'carat' ... tylko po to, aby dodać do zamieszania!

Złote znaki rozpoznawcze

Różne próby złota są zwykle identyfikowane przez znak (lub pieczęć) z liczbą karatów, której towarzyszy litera lub litery.

Na przykład, w zależności od tego, gdzie Twoja biżuteria została wykonana i jakimi stemplami dysponował twórca, dla 18 karatowego złota najczęściej zobaczysz: 18, 18ct, 18kt lub 18k zaznaczone na metalu.

Złote pierścionki dla kobiet

Różne karaty złota

Złoto 24 karatowe

24ct to czyste złoto: nie ma wyższego karatu dla złota. Jest ono uważane za zbyt miękkie do samodzielnego wyrobu biżuterii, może być jednak używane do złocenia, platerowania lub do wyrobu przedmiotów ceremonialnych. Ma świetlisty, bogaty i ciepły złoty kolor. Ze względu na swoją czystość, złoto 24ct jest również najdroższą wagowo odmianą złota.

Złoto 22ct

Złoto 22ct składa się z 22 części czystego złota, co daje mu czystość 91,67%. Pozostała część może być złożona z metali stopowych, takich jak cynk, miedź, srebro i nikiel, które odpowiadają za jego zwiększoną wytrzymałość. Złota biżuteria wykonana z 22ct metalu jest niezawodnie trwała, ale nadal zachowuje wiele z pięknego koloru złota 24ct, co czyni ją dobrym kompromisem. Jednakże, poziom czystości tego metalu sprawia, że jest on również drogi.

Złoto 18-karatowe

Złoto 18ct składa się w 75% ze złota i w 25% z innych metali stopowych. W wielu krajach, w tym w Australii, jest to najczęściej używana próba złota w jubilerstwie, ponieważ oferuje bardzo dobry kompromis pomiędzy ceną a czystością (oraz doskonały kolor). Jest ona uznawana za europejski standard czystości złota.

złoto 14ct

Ta próba jest powszechnie używana w Stanach Zjednoczonych i Simone Walsh Jewellery również używa jej w szerokim zakresie w naszych projektach biżuterii z litego złota. Jest to 58,3% czystego złota, ale nadal zachowuje dobrą złotą barwę, co czyni go dobrym kompromisem, gdy koszt jest ważny.

Złoto 9- lub 10-karatowe

Są to generalnie najniższe karaty złota, jakie można spotkać, jako że większość krajów uważa niższe próby za zbyt niskie, by można je było nazwać złotem. 10ct to minimalna próba złota w Stanach Zjednoczonych, podczas gdy 9ct to minimum w Australii. Te karaty to około 40% czystego złota i nie są one tak złote jak te o wyższej próbie.

Złote naszyjniki dla kobiet

Różne kolory złota

Prawdopodobnie widziałeś różne kolory złota, kiedy oglądałeś biżuterię. Wszystkie te różnice są wynikiem stopu z innymi metalami.

Możesz rozpoznać 24-karatowe złoto po jego bardzo bogatym i ciepłym złotym kolorze. Jeśli jednak dodasz do niego miedź, otrzymany stop będzie miał różowy kolor i znany jest jako rose gold, red gold lub pink gold.

Białe złoto zawiera znaczną ilość niklu, manganu lub palladu. Biżuteria z białego złota, którą można zobaczyć w sklepach jubilerskich jest prawie zawsze pokryta rodem, co nadaje jej jasny biały kolor. Nieplaterowane białe złoto ma raczej ciepły szary kolor i nie jest szeroko stosowane w jubilerstwie.

Nie ma czegoś takiego jak białe złoto 24ct: najwyższy karat dla białego złota będzie generalnie 18ct lub 20ct, ale im wyższy karat tym bardziej żółty będzie kolor.

Strzał na rozstanie

Złota biżuteria, szczególnie w jej czystej postaci, jest naprawdę wykwintna i myślę, że każdy potrzebuje jej trochę w swojej kolekcji biżuterii.

Z pewną dozą ostrożności Twoja biżuteria wykonana w złocie zachowa swój dobry wygląd i wartość dłużej niż ktokolwiek z nas będzie żył. Nie tylko będziesz w stanie przekazać swoją złotą biżuterię przyszłym pokoleniom, ale również będziesz wyglądać wspaniale nosząc ją w międzyczasie.

Czego tu nie kochać?

Więcej na: http://bestiales.pl

Udostępnij