Ciekawostki i porady

Ognisty opal

Karolina Kępka
cze 2 2022

Formacja opalu

Kalejdoskopowy opal fascynuje ludzi z całego świata. Podczas pór deszczowych w takich miejscach jak australijski grzbiet, prysznice zalewają wysuszoną po porze suchej ziemię. Woda deszczowa wsiąkała głęboko w pradawne podziemne skały, niosąc rozpuszczoną krzemionkę (związek krzemu i tlenu). Podczas pory suchej większość wody wyparowała, pozostawiając osady krzemionki w szczelinach i między warstwami podziemnych skał osadowych. Z tych złóż krzemionki powstał opal.

Kolor opalu

Opal jest znany z unikalnego pokazu migających kolorów tęczy, zwanego grą kolorów. Pisarze porównywali opale do wulkanów, galaktyk i fajerwerków. Wielbiciele nadawali niezwykłym opalom poetyckie nazwy, takie jak Pandora, Światło Świata czy Cesarzowa.

Istnieją dwie szerokie klasy opali: szlachetne i pospolite. Opal szlachetny wykazuje grę kolorów, a opal pospolity nie. Gra kolorów występuje w opalu szlachetnym, ponieważ składa się on z submikroskopijnych sfer ułożonych w siatkę przypominającą warstwy piłeczek pingpongowych w pudełku. Gdy fale świetlne wędrują między sferami, ulegają dyfrakcji, czyli ugięciu. Uginając się, rozbijają się na kolory tęczy, zwane kolorami spektralnymi. Efektem tego jest gra kolorów.Chociaż eksperci dzielą opale na wiele różnych kategorii, wyróżnia się pięć głównych typów:

  • Opal biały lub jasny: Przezroczysty do półprzezroczystego, z grą kolorów na białym lub jasnoszarym tle, zwanym kolorem ciała.
  • Opal czarny: Przezroczysty do nieprzezroczystego, z grą kolorów na czarnym lub innym ciemnym tle.
  • Opal ognisty: Przezroczysty do półprzezroczystego, z brązowym, żółtym, pomarańczowym lub czerwonym kolorem ciała. Ten materiał - który często nie wykazuje gry kolorów - jest również znany jako "opal meksykański".
  • Opal głazowy: Przezroczysty do nieprzezroczystego, z grą kolorów na jasnym lub ciemnym tle. Fragmenty otaczającej skały, zwane matrycą, stają się częścią gotowego klejnotu.
  • Opal kryształowy lub wodny: Przezroczysty do półprzezroczystego, z przezroczystym tłem. Ten typ wykazuje wyjątkową grę kolorów.

Twardość i wytrzymałość opali

Twardość opali jest zmienna, zależna od ich składu i warunków formowania, i wynosi od 5 do 6,5 w skali Mohsa. Jego twardość jest bardzo słaba lub średnia, co sprawia, że opal jest kamieniem szlachetnym, który nadaje się do biżuterii, ale wymaga szczególnej ostrożności, aby uniknąć zarysowania lub stłuczenia. Opal jest najczęściej oprawiany w oprawy, w których dla ochrony otacza się go metalami szlachetnymi.


Obróbka

Opale są często poddawane obróbce poprzez impregnację olejem, woskiem lub tworzywem sztucznym, a także poprzez modyfikacje powierzchni zwane obróbką cukrową i obróbką dymem.

Pielęgnacja opali

Jedynym bezpiecznym sposobem czyszczenia opali jest stosowanie ciepłej wody z mydłem. Niektórzy uważają, że moczenie opalu w wodzie pomaga uchronić go przed wysychaniem. Ciepło pochodzące od bezpośredniego światła, nagłych zmian temperatury lub wysokiej temperatury może powodować linie pęknięć zwane "spękaniami".

Folklor opalu

Ponieważ opal ma kolory innych klejnotów, Rzymianie uważali go za najcenniejszy i najpotężniejszy ze wszystkich. Beduini wierzyli, że opale zawierają pioruny i spadają z nieba podczas burz. Kiedy w latach 90. XIX w. kopalnie w Australii zaczęły produkować opale na skalę przemysłową, szybko stały się głównym źródłem tego październikowego kamienia urodzeniowego.

W 75 AD, rzymski uczony Pliniusz zauważył: "Niektóre opale noszą w sobie taką grę, że dorównują one najgłębszym i najbogatszym kolorom malarzy." Zachwycał się, że ten klejnot zawiera w sobie czerwień rubinu, zieleń szmaragdu, żółć topazu, błękit szafiru i purpurę ametystu.


Wiele kultur przypisuje opalowi nadprzyrodzone pochodzenie i moce. Legendy arabskie mówią, że opale spadają z nieba w błyskach piorunów. Starożytni Grecy wierzyli, że opale dają swoim właścicielom dar prorokowania i chronią ich przed chorobami. Europejczycy od dawna uważają ten klejnot za symbol nadziei, czystości i prawdy.


Opal jest uważany za kamień urodzeniowy października. Niektórzy ludzie uważają, że noszenie opalu przynosi pecha osobom urodzonym w innym miesiącu. Ale ten szczególny przesąd pochodzi z idei wyrażonej w powieści napisanej w 1800 roku (Ania z Geierstein przez Sir Waltera Scotta), W rzeczywistości, w całej swojej historii, opal został uznany za szczęśliwy i magiczny klejnot, ponieważ jego ognisty blask pokazuje wszystkie kolory.

Odwiedź nasz sklep

Unikalny opal, choć wymaga nieco delikatnej pielęgnacji, jest pięknym dodatkiem do każdej biżuteryjnej garderoby. Zapraszamy do odwiedzenia sklepu Turley Jewelers w Pinecrest Village, Miami, Floryda. Pokażemy Ci opale, których ognisty kolor zachwyci Cię i zadziwi.Udostępnij