Ciekawostki i porady

Diamenty o fantazyjnych kolorach

Karolina Kępka
maj 2 2022

DIAMENTY O FANTAZYJNYCH BARWACH

Czym są diamenty o fantazyjnej barwie?

Naturalnie żywe kolorowe diamenty są niezwykle rzadkie i piękne. Znane jako "fantazyjne" kolorowe diamenty, te jasno zabarwione kamienie szlachetne występują w tęczy kolorów. Tylko jeden na każde 10 000 diamentów kwalifikuje się jako fantazyjny kolorowy diament. Te klejnoty stały się bardzo popularne w ostatnich latach i są coraz bardziej poszukiwane do zaangażowania i obrączki. Oferują one korzyści wynikające z trwałości diamentu oraz wspaniałe opcje kolorystyczne bardziej delikatnych kolorowych kamieni szlachetnych.

Na zdjęciu: Fioletowy, różowy i żywy niebieski fantazyjny kolor pierścionków z diamentami.

KOLOR

Fantazyjnie kolorowe diamenty występują w szerokiej gamie kolorów, w tym żółty, brązowy, różowy, zielony, niebieski, fioletowy, pomarańczowy, rzadki zielony i niezwykle rzadki czerwony. System klasyfikacji kolorów GIA wykorzystuje dziewięć klas, aby wyróżnić zakresy intensywności kolorów: Fancy Vivid, Fancy Intense, Fancy Deep, Fancy Dark, Fancy, Fancy Light, Light, Very Light i Faint. Przyznane stopnie są oparte na ogólnych efektach odcienia, tonu i nasycenia koloru diamentu. Diamenty w kolorach fantazyjnych często mają raczej stonowany ton niż czysty i mocny. Ogólnie rzecz biorąc, im mocniejszy odcień, tym bardziej wartościowy diament.

Brązowe diamenty są najczęściej spotykanym fantazyjnym kolorem diamentów. Ciemniejsze odcienie są sprzedawane jako koniakowe i czekoladowe diamenty, podczas gdy jaśniejsze odcienie są często nazywane szampańskimi diamentami. Najpopularniejsze kolory brązowych diamentów to średnie i ciemne odcienie o ciepłym, złotym lub czerwonawym wyglądzie. Diamenty te zazwyczaj wykazują nutę zieleni, żółci, pomarańczy lub czerwieni.

Na zdjęciu: Żółte i koniakowe pierścionki z fantazyjnymi kolorami diamentów.

Żółte diamenty są drugim co do popularności kolorem fantazyjnym. Czysto naturalne, intensywnie żółte diamenty są często sprzedawane jako kanarkowe lub żółte diamenty, ale nie jest to termin techniczny.

Czarne, szare i "fantazyjne" białe są również uważane za diamenty o fantazyjnej barwie. Czarne diamenty stały się popularne w późnych latach 90-tych, kiedy projektanci biżuterii zaczęli łączyć czarne diamenty z białymi diamentami. Fantazyjne szare diamenty mogą mieć kolor od głębokiej szarości do tych podobnych do bezbarwnych diamentów, ale z pięknym metalicznym niebieskim odcieniem. Fantazyjne bielone diamenty mają mlecznobiały kolor i często wykazują piękne opalizujące przebłyski koloru.

Na zdjęciu: Pierścionki z białymi (jasnobiałymi), czarnymi diamentami i szarymi diamentami.

CUT

Chociaż fantazyjnie kolorowe diamenty mogą być cięte w takich samych kształtach jak inne diamenty, większość z nich jest cięta w szlifie promienistym i poduszkowym. Podczas gdy okrągłe szlify brylantowe mają tendencję do rozproszenia koloru, szlify promieniste mają tendencję do uwydatnienia koloru. Szare diamenty stanowią jednak wyjątek. Są one często dostępne w szlifie okrągłym brylantowym.

KLAROWNOŚĆ

Kolor jest najważniejszym czynnikiem w przypadku fantazyjnie kolorowych diamentów. Jeżeli kolor jest dobry, niskie oceny czystości są akceptowalne. Fantazyjnie kolorowe diamenty, szczególnie ciemniejsze kolory, mają przewagę nad białymi diamentami w tym, że mają tendencję do ukrywania swoich inkluzji. Fantazyjny kolorowy diament z niską oceną czystości może wyglądać gołym okiem tak samo czysto, jak biały diament o znacznie wyższej czystości.

WAGA KARATOWA

Zasady dotyczące kosztu i wagi karatowej bezbarwnych diamentów mają zastosowanie do fantazyjnych kolorowych diamentów. Kamienie, które ważą nieco poniżej każdego pełnego karata, będą kosztować mniej za karat. Na przykład, kamień o masie 0,90 ct. będzie kosztował mniej za karat niż taki sam kamień o masie 1,0 karata. Kamień o masie 1,90 ct. będzie kosztował mniej za karat niż tej samej jakości klejnot o masie 2,0 ct. i tak dalej. Kamienie o większej masie karatowej kosztują więcej za karat w przypadku mniejszych kamieni o takiej samej jakości. Niebieskie, różowe, zielone i pomarańczowe diamenty o fantazyjnych kolorach poniżej wagi karatowej są jednak nadal niezwykle cenne.

KOSZT

Ceny fantazyjnych kolorowych diamentów są oparte na rzadkości danego koloru, nasyceniu koloru klejnotu, czystości koloru (czy klejnoty mają czyste, jasne kolory, czy są zmącone) i dostępności na rynku. Żółte lub brązowe fantazyjne diamenty są często tańsze niż białe diamenty. Kiedy są żółte lub brązowe, fantazyjnie kolorowe diamenty, które są bardziej żywe, mogą być droższe. Na przykład, żółte diamenty Fancy Intense są często porównywalne cenowo z białymi diamentami, podczas gdy żółte diamenty Fancy Vivid mogą być droższe.

Certyfikat GIA

Prawie każdy klejnot może być imitowany. Klasyfikacja fantazyjnych diamentów jest złożonym procesem, który wymaga niezwykle zaawansowanej analizy kamieni szlachetnych. Aby upewnić się, że otrzymujesz autentyczny fantazyjny kolorowy diament, który jest dokładnie taki, jak jest reprezentowany, ważne jest, aby kupować tylko fantazyjne kolorowe diamenty z certyfikatem GIA. GIA (Gemological Institute of America) używa dokładnego systemu do klasyfikacji kolorów fantazyjnych kolorowych diamentów. Ich laboratorium używa najbardziej zaawansowanego technologicznie sprzętu, a ich klasyfikatorzy diamentów są uważani za najlepszych na świecie. Zakup fantazyjnych kolorowych diamentów z certyfikatem GIA gwarantuje, że jakość i złożoność Twojego diamentu jest zgodna z reklamą.

Udostępnij