Ciekawostki i porady

12 błędów jubilerskich, które chciałybyśmy, abyś przestała popełniać

Karolina Kępka
wrz 13 2021

Jako australijski jubiler, podejrzewam, że popełniasz różnego rodzaju błędy w swojej biżuterii, których naprawdę chciałbym, abyś nie popełniał. Może to być spowodowane brakiem czasu lub złymi nawykami, ale najprawdopodobniej jest to spowodowane tym, że po prostu nie masz wystarczających informacji, aby zdać sobie sprawę z tego, jakie mogą być problemy.

Więc jestem tutaj, aby pomóc Ci poprawić swoje błędy, wymieniając moje najlepsze 12 błędów biżuterii i jak ich uniknąć - dla własnego dobra. Pomogą Ci one zaoszczędzić czas, pieniądze i sprawią, że Twoja biżuteria (i Ty sama!) będzie wyglądać świetnie.

Zaczynajmy:

1. Niezrozumienie materiałów, z których wykonana jest biżuteria

Podczas zakupów biżuterii zawsze powinnaś mieć jasność, z czego wykonane są poszczególne elementy. Jeśli sprzedawca nie podaje materiałów, to prawdopodobnie projekty nie są wykonane ze srebra, złota, różowego złota lub innych metali szlachetnych. Jeśli nie masz pewności, zawsze pytaj przed zakupem, szczególnie w przypadku droższych przedmiotów.

Tylko dlatego, że biżuteria ma złoty lub srebrny kolor, nie oznacza to, że jest wykonana z tych konkretnych metali. W szczególności, jeśli jakiś element biżuterii sprawia wrażenie złotego, ale jest niedrogi, to prawie na pewno nie jest to złoto: w najlepszym wypadku będzie to bardzo cienka powłoka galwaniczna. Złoto jest bardzo drogim metalem i nie ma czegoś takiego jak tania złota biżuteria. Dowiedz się więcej o złocie i różnych rodzajach złota używanych w biżuterii.

Biżuteria z metali nieszlachetnych, takich jak mosiądz czy nikiel, raczej nie będzie się dobrze nosić z upływem czasu i może sprawić, że Twoja skóra stanie się czarna lub zielona. Może nawet powodować reakcje alergiczne lub jeszcze gorsze - dotyczy to zwłaszcza niklu, którego zdecydowanie zalecamy unikać. Cienko galwanizowana biżuteria może dość szybko przebijać się do metalu bazowego pod spodem.

Więcej przydatnych artykułów o biżuterii:

 • 15 najważniejszych porad dotyczących stylu w biżuterii
 • Co wybrać: biżuterię złotą czy srebrną?
 • Jak łączyć i dobierać biżuterię?
 • Przewodnik czyszczenia i pielęgnacji biżuterii

Powinnaś również wiedzieć, czym są kamienie szlachetne: czy są hodowane w laboratorium, czy naturalne, czy też są całkowicie sztuczne. Każda z tych opcji jest w porządku w odpowiednich okolicznościach, ale opłaca się być świadomym tego, na co wydajesz swoje ciężko zarobione pieniądze.

Oczywiście tania biżuteria ma swoje miejsce i jeśli jesteś szczęśliwa, że projekt jest stosunkowo krótko żyjącym elementem mody, a Twoja skóra będzie tolerować materiały, to jest to jak najbardziej w porządku.

Tylko pamiętaj: wiedza to potęga. Przeczytaj nasze przydatne artykuły, aby dowiedzieć się więcej na temat złota i srebra, aby lepiej zrozumieć, o co chodzi z tymi metalami szlachetnymi, a także dlaczego są one tak cenne i użyteczne w biżuterii. Zapoznaj się również z naszym słowniczkiem jubilerskim, który zawiera ponad 100 definicji terminów jubilerskich: dzięki niemu nabierzesz wprawy w posługiwaniu się żargonem jubilerskim podczas zakupów.

2. Noszenie tej samej biżuterii każdego dnia

Nawet ja wiem, jak łatwo jest wślizgnąć się do nawyku noszenia tych samych kawałków dzień w dzień i prawie nigdy nie zdejmując je. Ale jest to dobry nawyk, aby złamać z kilku powodów.

Po pierwsze, Twoja codzienna biżuteria będzie brudzić się w miejscach, których nie widzisz lub w sposób, który niekoniecznie zauważysz, ponieważ zmiany zachodzą powoli. Dotyczy to zwłaszcza kolczyków sztyftów, których część jest ukryta za płatkiem ucha, zbierając chemikalia pochodzące z mycia włosów i potencjalnie prowadząc do infekcji.

Kolczyki sztyfty w złocie i srebrze

Powinnaś zdejmować swoje codzienne elementy regularnie, aby wyczyścić je ciepłą wodą z mydłem i miękką szczoteczką z włosiem. Zalecam robić to co 1-2 tygodnie. Zobacz poniżej więcej wskazówek na temat czyszczenia biżuterii.

Po drugie, będziesz nudna, a nikt tego nie chce! Pomyśl więc o biżuterii, którą masz w swojej kolekcji i o tym, jak możesz używać jej więcej w regularnych odstępach czasu.

Jeśli nie masz dużo biżuterii lub Twoja kolekcja ma jakieś luki w nim, a następnie wymyślić plan, aby dodać więcej kawałków w czasie (w tym upuszczając duże wskazówki do ukochanych w odpowiednich porach roku, oczywiście).

3. Brak kreatywności z biżuterią i akcesoriami

Związane z końcówką 2: nie bądź nudny!

Kiedy pory roku się zmieniają, to świetny czas, aby zrobić kilka eksperymentów przed lustrem z różnych strojów i akcesoriów, zwłaszcza w tym biżuterii. Bądź tak kreatywna, jak to tylko możliwe, jeśli chodzi o kombinacje i zanotuj, co Ci odpowiada, abyś pamiętała o mieszaniu tego, gdy będziesz się ubierać do pracy lub na różne okazje.

Zanotuj również wszelkie rodzaje elementów, które chciałabyś mieć, aby jeszcze bardziej poszerzyć swoją garderobę. Dokonanie właściwej inwestycji w biżuterię i akcesoria może dodać wiele kreatywności i wszechstronności do Twojej garderoby na długie lata.

Powinieneś sprawdzić nasze 15 najlepszych wskazówek stylu biżuterii, aby uzyskać więcej porad na temat jak najlepszego wykorzystania swojej kolekcji biżuterii, nie tracąc przy tym siebie w tym procesie.

4. Nie czyścisz swojej biżuterii

Jak wspomniano powyżej, to jest duży jeden. Tak wiele osób nie czyścić swoją biżuterię regularnie, jeśli w ogóle. To może być łatwe do przegapienia nagromadzenie ogólnego brudu i zmatowienia, ale - uwierz mi - to będzie tam i to będzie zauważalne dla innych.

Naszyjniki z koralików Australia

Nosisz biżuterię na skórze i ubraniach przez dłuższy czas podczas podejmowania wszelkiego rodzaju działań, więc oczywiście będzie ona wymagała czyszczenia od czasu do czasu, tak jak Twoje ubrania.

Polecam zaplanowanie gruntownego czyszczenia biżuterii co najmniej dwa razy w roku (lub częściej, w zależności od tego, jak nosisz i przechowujesz swoje elementy i czy mieszkasz w wilgotnym miejscu). Przejście w cieplejsze i chłodniejsze miesiące roku to świetny moment, aby to zrobić. Może to obejmować wszystko, od szybkiego mycia z delikatnym mydłem poprzez bardziej skomplikowane usuwania zmatowienia i brudu, w zależności od kawałków.

Opłaca się kształcić się na temat tego, jak bezpiecznie i prawidłowo czyścić biżuterię. Jeśli się spieszysz, sprawdź nasze 10 wskazówek dotyczących szybkiego czyszczenia biżuterii jako punkt wyjścia, ale zdecydowanie powinieneś zagłębić się w nasz kompleksowy przewodnik czyszczenia i pielęgnacji biżuterii.

Nie zapomnij dodać czyszczenia biżuterii jako powtarzającego się zadania w swoim kalendarzu.

5. Stosowanie złych metod czyszczenia biżuterii

Chociaż lepiej jest podjąć wysiłek czyszczenia biżuterii niż nie robić tego w ogóle, nie wszystkie metody czyszczenia są sobie równe, a niektóre mogą trwale uszkodzić Twoje cenne elementy. Więc uważaj!

Czyszczenie Twojej cennej srebrnej lub złotej biżuterii pastą do zębów nie jest dobrym pomysłem. Jest ona ścierna i z czasem zuboża metal, przez co Twoje pamiątkowe egzemplarze stają się coraz mniej wartościowe. Może również trwale uszkodzić wykończenie. To samo dotyczy używania pasty z sody oczyszczonej lub bicarb, która jest pocierana o metal, aby go wyczyścić: po prostu nie rób tego.

Jest to szczególnie zły pomysł, jeśli chodzi o alternatywy dla litego złota, takie jak gold vermeil, gold filled czy gold plated. Prawdopodobnie usuniesz cenne złoto z powierzchni swojej biżuterii, a jej naprawa może być trudna lub niemożliwa. Dowiedz się więcej o różnych rodzajach złota, aby zrozumieć dlaczego tak się dzieje.

Używanie jakiejkolwiek formy alkoholu z kamieniami szlachetnymi jest prawdopodobnie również złym pomysłem. W rzeczywistości moją ulubioną wskazówką jest używanie alkoholu tylko do picia, jeśli to ma być Twój rodzaj rzeczy! Jest to szczególnie ważne dla bardziej porowatych kamieni szlachetnych, takich jak perły, opale, turkusy i lapis lazuli.

Zalecam, abyś całkowicie unikał kontaktu ostrych środków chemicznych z Twoją biżuterią, chyba że są one specjalnie zalecane przez profesjonalistów do czyszczenia tego typu biżuterii, którą posiadasz. Przeczytaj artykuły na temat pielęgnacji i czyszczenia, do których odsyłam w punkcie 4.

6. Noszenie biżuterii podczas pływania lub brania prysznica

Istnieje kilka powodów, dla których warto unikać noszenia biżuterii w wodzie.

Po pierwsze, łatwo ją zgubić - zwłaszcza pod prysznicem. Jeśli pomysł, że twój cenny złoty pierścionek zsunie się i spłynie do odpływu przeraża cię, to naprawdę nie jest dobry pomysł, aby podjąć ryzyko. Zamiast tego, znajdź bezpieczne miejsce, w którym możesz umieścić swoją biżuterię podczas brania prysznica i uczyń to rutyną.

Biżuteria z kamieniami urodzeniowymi według miesięcy

Przekonasz się również, że Twoje kolczyki, naszyjniki i pierścionki z kamieniami szlachetnymi mogą z czasem ulec zabrudzeniu przez pozostałości po szamponach, odżywkach i mydłach. Jeśli trzymasz jakieś kawałki na kiedy bierzesz prysznic lub kąpiel, następnie upewnij się, że zdejmujesz je co kilka tygodni, aby dać im dobre czyszczenie: kolczyki stud szczególnie, jak opisano powyżej.

W szczególności powinnaś unikać wielokrotnego zamaczania pereł i opali, ponieważ długotrwała ekspozycja na wodę i inne chemikalia może trwale uszkodzić i odbarwić te kamienie.

Wreszcie, jeśli wybierasz się na pływalnię, zalecam pozostawienie biżuterii bezpiecznie w domu.

Pływanie w basenach lub morzu z biżuterią z metali szlachetnych nie jest zalecane. Chlor używany w basenach lub jacuzzi może odbarwić srebro i wiele kamieni szlachetnych - a nawet potencjalnie osłabić złoto. Jeśli chodzi o słoną wodę, może ona zmatowić diamenty i zetrzeć lutowane części w metalowej biżuterii. A tego nikt nie chce.

7. Nieodpowiednie przechowywanie biżuterii

Unikaj przechowywania biżuterii w miejscach, w których panuje wilgoć, zwłaszcza w łazienkach. Szczególnie srebrna biżuteria będzie matowieć szybciej w wilgotnych miejscach, co oznacza więcej czasu, który będziesz musiał poświęcić na jej czyszczenie.

Powinieneś również przechowywać swoją cenną biżuterię z dala od swobodnego przepływu powietrza. Po części będzie ona po prostu zakurzona i zabrudzona, ale srebro i inne metale będą matowieć znacznie szybciej, jeśli pozostawi się je bez ubrania na wolnym powietrzu.

Bądź również świadomy, że biżuteria metalowa, która może łatwo ocierać się o inne metale, kamienie szlachetne lub twarde powierzchnie, ulegnie uszkodzeniu. Chcesz uniknąć zadrapań i otarć zwłaszcza srebra i złota, ale także delikatniejszych kamieni szlachetnych.

Polecam przechowywanie biżuterii w dedykowanym pudełku na biżuterię, rolce na biżuterię lub nawet trzymanie każdego elementu (lub pary) w jego własnym, małym, wyściełanym pudełku. Ograniczy to ekspozycję na przepływające powietrze i wilgoć. W zależności od sposobu przechowywania, może to również pomóc w zapobieganiu zadrapaniom i plątaniu się biżuterii. Pudełka prezentowe, które są dołączone do zamówień w naszym sklepie internetowym z biżuterią będą idealne.

Jeśli wolisz wyświetlać swoją biżuterię na drzewie naszyjników lub podobne, a następnie być przygotowany do czyszczenia go znacznie bardziej regularnie - i nie zapomnij odkurzać go też!

8. Nie zapinanie naszyjników po ich zdjęciu

Nawiązanie do punktu 7: zawsze powinnaś zapinać naszyjniki po ich zdjęciu. Pozwoli to uniknąć splątanych łańcuszków, które mogą być bardzo trudne do rozplątania. Jako jubiler, spędzam dużo czasu na rozplątywaniu łańcuszków i mogę Cię zapewnić, że nie jest to zbyt przyjemne.

Jeśli nadal masz problemy z rozplątywaniem łańcuszków, rozważ użycie słomek lub innych rurek, które mogą Ci w tym pomóc. Można umieścić jeden koniec naszyjnika przez słomkę przed zapięciem go, co sprawi, że plątaniny całkiem niemożliwe dla większości naszyjników.

9. Nie biorąc pod uwagę etyki stojącej za biżuterią, którą kupujesz

Ta wskazówka jest jedną z tych, które szczególnie mnie pasjonują, ponieważ biżuteria może być trochę etycznym polem minowym (a my naprawdę ciężko pracujemy, aby być tak etyczni i ekologiczni, jak to tylko możliwe).

Oto kilka kwestii, które polecam wziąć pod uwagę podczas zakupów:

Naszyjniki z wisiorkami Australia

 • Czy firma jubilerska używa metali szlachetnych pochodzących z recyklingu, jeśli to możliwe? Czy poddaje recyklingowi swoje własne metale?
 • Czy kamienie szlachetne są pozyskiwane w sposób etyczny - szczególnie diamenty i inne kamienie o wysokiej wartości, które mogą pochodzić z terenów objętych wojną?
 • Czy kamienie szlachetne hodowane w laboratoriach lub symulowane są używane, gdy są odpowiednie? Są one zazwyczaj bardziej etyczne i zrównoważone niż kamienie wydobywane, a jednocześnie mają wysoką jakość.
 • Czy sprzedawca projektuje i wykonuje swoją własną biżuterię? Jeśli nie, to gdzie są one wykonywane i czy warunki pracy są etyczne?
 • Czy sprzedawca jest otwarty na rodzaj materiałów użytych w swoich projektach?
 • Czy ceny są odpowiednie? Zbyt niskie ceny prawie na pewno oznaczają, że ktoś został oszukany gdzieś na całej linii (i może to być nawet Ty!).
 • Sprawdź nasz artykuł na temat tego, jak naprawdę wspierać niezależnych projektantów i dlaczego warto robić zakupy w małych sklepach, sklepach lokalnych i handmade.

10. Kupowanie biżuterii w tanich sklepach sieciowych

Nie będę wymieniać żadnych nazwisk, ale wiesz, o jakich sklepach mówię: są to duże sieci sklepów jubilerskich, które można zobaczyć w wielu centrach handlowych i online. Obiecują świat sentymentalnych błyskotek za nieduże pieniądze.

Czasami ich kawałki są pozyskiwane od ludzi pracujących w bardzo złych warunkach i często wykonanie jest tandetne - do tego stopnia, że ich biżuteria nie nadaje się do naprawy, jeśli i kiedy coś pójdzie nie tak.

Jeśli szukasz wysokiej klasy "tradycyjnej" biżuterii, zwłaszcza jeśli ma to być cenny, sentymentalny egzemplarz, znajdź mniejszego jubilera z dobrą reputacją. Jest to warte inwestycji dla tego rodzaju biżuterii.

Jeśli szukasz bardziej współczesnej biżuterii w stylu rzemieślniczym, znajdź niezależnych projektantów, których lubisz (mam nadzieję, że wśród nich jest Simone Walsh Jewellery) i patronuj im tak bardzo, jak tylko możesz, aby pomóc im utrzymać się na powierzchni.

Takie podejście do zakupów biżuterii zaowocuje znacznie lepszą inwestycją dla Ciebie. Będziesz również korzystać z czynnika dobrego samopoczucia przez zakupy z firm, które można naprawdę czuć się komfortowo wspierając i pomagając rozwijać.

11. Nie wybieranie naszyjnika pasującego do dekoltu

Zamiast zawsze rzucając na swój ulubiony naszyjnik lub wisiorek z prawie każdym stroju, pomyśl o różnych typach i długościach naszyjników, które pójdą dobrze z różnych typów dekoltów. Przekonasz się, że doda to o wiele więcej zainteresowania i stylu do Twojej garderoby.

Dobrym pomysłem jest posiadanie wachlarza długości naszyjników dostępnych w Twojej kolekcji biżuterii. Powinnaś również zaopatrzyć się w przedłużacze do naszyjników, aby móc łatwo zmieniać długość naszyjników i wisiorków, które uwielbiasz nosić.

Na szczęście mamy dla Ciebie przewodnik po długościach naszyjników i stylach z poręczną tabelą, która pomoże Ci to wszystko rozszyfrować. Zapraszamy!

12. Niezdolność do określenia rozmiaru pierścionka przed zakupem

Nie określając swój rozmiar pierścienia prawidłowo doprowadzi tylko do frustracji, opóźnień i ewentualnie dodatkowych kosztów przy zakupie pierścieni: to najlepiej unikać. Poświęć trochę czasu, aby uzyskać swój rozmiar pierścienia prawo przed zakupem i zrozumieć, co problemy są.

Sprawdź nasz rozmiar pierścienia pomiarowego artykuł przewodnik, wraz z naszą tabelę konwersji rozmiar pierścienia dla wielu wskazówek. Najważniejszą wskazówką jest zainwestować w sizer pierścień przed zakupem - lub nawet odwiedzić jubilera w osobie, aby uzyskać dokładny rozmiar.


Inne zasoby biżuterii:

 • The Jewellery Rules - Tattler
 • Unikaj popełniania tych 4 błędów, aby utrzymać swoje akcesoria w nieskazitelnym stanie - Art Becomes You
 • Przewodnik po biżuterii z metali szlachetnych - Novica
 • 10 błędów popełnianych przez panny młode przy wyborze biżuterii ślubnej - Larson

Udostępnij