Ciekawostki i porady

Jak kupić ubezpieczenie od biżuterii?

Paulina Wójcik
lis 16 2020

Czy Twoje diamenty i drobna biżuteria są chronione w przypadku uszkodzenia lub utraty? Diamenty, drobna biżuteria i pierścionki zaręczynowe są cennym dobytkiem i ważne jest, aby chronić swój zakup z ubezpieczeniem biżuterii. Chociaż każde zamówienie z Brilliance jest w pełni ubezpieczone podczas wysyłki, odpowiedzialność za zakup jest przekazywana do Ciebie, klienta, po przybyciu na Twój adres, więc nadszedł czas, aby zacząć myśleć o pierścionek zaręczynowy i biżuterię ubezpieczenie już teraz.

Mają Państwo kilka opcji: ubezpieczenie biżuterii można nabyć za pośrednictwem ubezpieczenia właściciela domu lub najemcy, lub też można je nabyć oddzielnie za pośrednictwem wyspecjalizowanej firmy ubezpieczeniowej biżuterii. Niezależnie od tego, co wybierzesz, nie oszczędzaj na ubezpieczeniu. Państwa biżuteria ma wartość sentymentalną, której nie można wymienić, ale można chronić przynajmniej jej wartość pieniężną. Chcesz mieć pewność, że Twoja inwestycja jest chroniona w przypadku pożaru domu, przypadkowej utraty lub kradzieży.

Wykupienie ubezpieczenia może być trudne, jeśli nie zrobiłeś tego wcześniej. Zaczynajmy:

Zanim kupisz: Czy twoja istniejąca polisa jest wystarczająca?

Istnieje możliwość, że posiadasz już ubezpieczenie, które pokrywa przynajmniej część Twoich kosztowności, więc możesz się zastanawiać: czy naprawdę konieczne jest wykupienie ubezpieczenia dla Twojej biżuterii?

Wielu ubezpieczycieli właścicieli domów i najemców pozwala na dodanie dodatkowego ubezpieczenia na zakup biżuterii lub diamentów poprzez "rider", który chroni Cię w przypadku kradzieży. Jednak te polisy nie zawsze chronią przed innymi zdarzeniami, takimi jak uszkodzenie lub utrata (szczególnie "tajemnicze zniknięcie", fantazyjny termin na niewyjaśnione straty).

Dodatkowo, mogą one pokrywać tylko część wartości Twojej biżuterii lub posiadać pewne warunki, o których musisz wiedzieć, zanim skończysz z koniecznością złożenia roszczenia. Terminy te mogą obejmować:

  • Wysoki udział własny - Wymóg, abyś korzystał z biżuterii wyznaczonej przez ubezpieczyciela w celu jej konserwacji, naprawy lub wymiany.
  • Ograniczone kwoty pokrycia - Pokrycie, które jest uchylone, jeśli nie utrzymasz lub nie powtórzysz oceny biżuterii w ustalonym terminie i masz dokumentację na dowód tego

Jest to dalekie od wyczerpującej listy ograniczeń i ograniczeń związanych z polisami ubezpieczeniowymi wynajmującego i właściciela domu na biżuterię. Jeśli wybierzesz ten typ ubezpieczenia, upewnij się, że zadajesz pytania, aby upewnić się, że w pełni rozumiesz swoją polisę i wszelkie ograniczenia w niej zawarte.

Bardziej prawdopodobne jest, że wybór polisy ubezpieczeniowej dostosowanej do Państwa potrzeb jest najlepszym sposobem na zapewnienie, że Państwa kosztowności są objęte ubezpieczeniem. Nie można przewidzieć przyszłości, więc w większości sytuacji warto wybrać szeroką polisę, która oferuje pokrycie.

Dlaczego warto wybrać polisę ubezpieczeniową na biżuterię?

Dla większości entuzjastów biżuterii sensowne jest wykupienie ubezpieczenia biżuteryjnego, które koncentruje się na biżuterii.

Polisy te pokrywają straty, kradzieże, tajemnicze zaginięcia i uszkodzenia: wszystkie najczęstsze powody, dla których możesz potrzebować zgłosić roszczenie. Co najważniejsze, ci ubezpieczyciele pracują tylko z roszczeniami biżuterii, więc otrzymasz obsługę klienta, który jest wykwalifikowany w pracy z sytuacjami takimi jak Twoja (jeśli kiedykolwiek kończy się potrzebować wymiany lub naprawy).

Ponadto, można dostać się do pracy z jubilera z Twojego wyboru, a nie poprzez dyktowaną firmę wymiany, jak inne firmy często wymagają. Oznacza to, że możesz pracować z jubilerem, z którym już jesteś w związku; jeśli chodzi o rodzinne pamiątki i żetony, które symbolizują miłość i towarzystwo, nie jesteś w stanie zaufać tylko każdemu.

Krok 1: Uzyskanie oceny (Appraisal)

Niezależnie od tego, czy wybierzesz firmę ubezpieczeniową biżuterię, czy ubezpieczyciela Twojego domu lub najemcy, firma ubezpieczeniowa poprosi o wycenę gemmologiczną, która jest dokumentem zawierającym szczegółowy opis przedmiotu ubezpieczenia, jak również wartość odtworzenia przedmiotu. Jest to dla Twojej ochrony, abyś miał pewność, że otrzymasz ubezpieczenie na pełną wartość.

Wycena gemmologiczna jest zazwyczaj przeprowadzana przez biegłego jubilera lub gemologa i może kosztować od 50 do 250$. Uznaj to za część "kosztów utrzymania" biżuterii o wysokiej wartości; wielu właścicieli biżuterii już przeprowadzają regularne oceny po ponownym wyprostowaniu lub innych procedur. Wybierając rzeczoznawcę, upewnij się, że jest on certyfikowanym gemmologiem i dostarcz wszystkie niezbędne dokumenty i dokumentację, których wymaga Twoja firma ubezpieczeniowa.

Jako wyjątkowa usługa dla Ciebie, Brilliance zapewnia bezpłatną ocenę gemmologiczną certyfikowaną przez naszego Mistrza Gemmologa przy każdym zakupie. Ta opcja gwarantuje wystarczającą ochronę dla Państwa biżuterii lub diamentów.

Krok 2: Wybierz swoją polisę ubezpieczeniową

Teraz, gdy masz w ręku list oceniający i ubezpieczyciela biżuterii, nadszedł czas, aby wybrać polisę i zapisać się.

Koszty, potrącenia i składki

Rodzaj polityki, której potrzebujesz zależy w dużej mierze od Twojej biżuterii, jej wartości i budżetu. Jeśli posiadasz wysoki budżet premium, zazwyczaj możesz otrzymać plan z niskim potrąceniem, dzięki czemu płacisz mniej z kieszeni, gdy nadchodzi czas na zgłoszenie roszczenia. Plany o niższej premii są połączone z wysokimi odliczeniami, więc płacisz mniej z miesiąca na miesiąc, ale musisz zapłacić większy procent kosztów naprawy lub wymiany w przypadku roszczenia.

Wiele firm ma zarówno elastyczne pokrycie, jak i elastyczne opcje odliczeń, więc można wybrać albo naprawę lub wymianę w zależności od potrzeb - większość ubezpieczycieli, którzy nie specjalizują się w biżuterii nie pokryje napraw, tylko wymiany. Z pokryciem na całym świecie, można zazwyczaj pokryć swoją cenną biżuterię już za 1-2% wartości każdego egzemplarza. Jest to niewielki koszt, aby zapewnić ochronę dla niektórych z Twoich najbardziej wartościowych przedmiotów.

Zadawanie pytań

Przed podpisaniem polisy ubezpieczeniowej, nawet jeśli jest ona wystawiona przez zaufanego ubezpieczyciela biżuterii, należy porozmawiać z żywym przedstawicielem. Chcesz się upewnić, że rozumiesz wszystkie elementy polisy, zanim zostaniesz zamknięty. Niektóre pytania, które należy zadać, obejmują:

  • W jakich okolicznościach moja biżuteria nie byłaby objęta ubezpieczeniem?
  • Jak sobie radzisz z roszczeniami dotyczącymi niezastąpionej, pamiatkowej biżuterii?
  • Jeśli zgłoszę roszczenie o odszkodowanie, to jakiej dokumentacji potrzebujesz?
  • Czy wymiana biżuterii jest pokryta gotówką czy rzeczywistą wymianą?
  • Skąd pochodzi wymiana?

To nie jest wyczerpująca lista pytań, które należy zadać. Zależy to od tego, jaką biżuterię ubezpieczasz i jakie są Twoje specyficzne potrzeby, więc nie krępuj się pytać przedstawiciela o wszystko, co przyjdzie Ci do głowy - po co tam jest.

Krok 3: Po uzyskaniu ubezpieczenia

Ten proces nie zakończy się po wykupieniu polisy ubezpieczeniowej. Każda firma ubezpieczeniowa poleci Państwu często sprawdzać i wyceniać swoją biżuterię, aby zapobiec potencjalnym stratom oraz zaktualizować wartość wymiany swoich przedmiotów.

Jeśli cokolwiek zmieni się pod względem wartości, jak np. niedawna renowacja lub wymiana klejnotów, zaktualizuj od razu swoją firmę ubezpieczeniową o nową dokumentację wyceny, aby upewnić się, że jesteś ubezpieczony w pełnym zakresie.

Powinieneś również regularnie czyścić i polerować biżuterię, aby utrzymać jej wartość, a jeśli regularnie nosisz pierścionek - generalnie co pięć lat. Mniej często noszona biżuteria może dłużej czekać pomiędzy kolejnymi renowacjami, ale i tak powinna być regularnie czyszczona i polerowana.

Jeśli przeprowadzacie się Państwo po ubezpieczeniu pierścionka, należy odpowiednio zaktualizować swoją polisę ubezpieczeniową. Złożenie roszczenia może być trudne, jeśli nie posiadasz odpowiednich danych kontaktowych na polisie.

Udostępnij