Ciekawostki i porady

Perła - morski skarb natury

Marta Pietrucha
cze 6 2022

Perła - morski skarb natury

Perły są jednym z najwspanialszych kamieni szlachetnych w przyrodzie. Są to jedyne klejnoty stworzone z organicznych, żywych stworzeń - ostryg perłowych. Charakteryzują się wyjątkową głębią koloru, który jest zarówno opalizujący, jak i błyszczący, a także ciepły w dotyku. Od czasu ich pierwszego odkrycia perły nigdy nie straciły na fascynacji i atrakcyjności. Oto kilka faktów na temat tego morskiego skarbu.

Co tworzy perłę

Perły powstają w ciałach (zwanych tkanką płaszczową) niektórych gatunków ostryg. Kiedy w tkance ciała ostrygi znajdzie się substancja drażniąca, wydziela ona matkę perłową, która otacza substancję drażniącą. Efektem końcowym takiego owijania się gipsu jest perła. Perły występujące naturalnie są niezwykle rzadkie i kosztowne.

Perły hodowlane

Perły hodowlane stanowią 95% światowego zasobu pereł, które powstały dzięki interwencji człowieka. W Japonii proces hodowli pereł opracował w 1893 r. Kokichi Mikimoto. Perła hodowlana powstaje poprzez umieszczenie pojedynczego koralika muszli i tkanki płaszcza w ostrydze gospodarza. Wykorzystywana tkanka płaszcza pochodzi od innej ostrygi, która wytworzyła perły wysokiej jakości.


Akoya - perły Akoya mają najlepszy połysk i są produkowane głównie w Japonii i Chinach.

South Sea - wiodącymi źródłami tych słonowodnych pereł hodowlanych są Australia, Indonezja i Filipiny. Perły South Sea mają biały lub złoty kolor i wielkość od 10 mm do 20 mm. Perły te osiągają wysokie ceny ze względu na swój wyjątkowy rozmiar i rzadkość występowania.

Tahitian- Te perły są uprawiane głównie wokół wysp Polinezji Francuskiej, z najbardziej znanym jest Tahiti. Są one głęboko zabarwione w gamie kolorów przypominających pawie. Niektóre z najgłębszych odcieni nazywane są czarnymi perłami tahitańskimi.

Słodkowodne - są one zazwyczaj hodowane w słodkowodnych jeziorach i stawach. Produkowane są w szerokim zakresie rozmiarów, kształtów i kolorów. Chiny i Stany Zjednoczone są głównymi źródłami pereł słodkowodnych.

Perły naturalne

Perły występujące naturalnie są niezwykle rzadkie. Znaleziono je w wodach Zatoki Perskiej w pobliżu Bahrajnu, a także u wybrzeży Australii. Australia jest właścicielem jednej z ostatnich na świecie flot nurkujących po perły naturalne, znajdującej się na Oceanie Indyjskim. Indie są uznawane za jednego z ostatnich producentów i przetwórców naturalnie występujących pereł.

Właściwości pereł

Perły są bardzo miękkie, ich twardość w skali Mohsa waha się między 2,5 a 4,5. Są wrażliwe na wysoką temperaturę i kwasowość; w rzeczywistości węglan wapnia jest tak wrażliwy na kwas, że perły rozpuszczają się w occie.

Perły są jednym z niewielu kamieni szlachetnych, których nie mierzy się w karatach.

Ogólną wartość perły określa się na podstawie jej wielkości, kształtu, koloru, połysku, jakości powierzchni i gąbki. Gdy do wyrobu biżuterii używa się wielu pereł, perły dobrze dopasowane pod względem koloru i wielkości są najcenniejsze.

Gdy inne czynniki wartości są równe, najcenniejsze są perły większe, ponieważ są tak rzadkie. Okrągły kształt jest najtrudniejszy do hodowania, co sprawia, że ten kształt pereł jest najcenniejszy. Miłośnicy pereł cenią sobie również perły w kształcie gruszki, owalne lub barokowe (o nieregularnych kształtach). Perły Mabe mają kształt półperły w pęcherzu i są najczęściej wykorzystywane do produkcji kolczyków i pierścionków.

Zarówno perły naturalne, jak i hodowlane występują w szerokiej gamie odcieni, od ciepłych do chłodnych. Ich odcień może wahać się od jasnego do ciemnego. Perły znane są z miękkiego i stonowanego ubarwienia.

Odblaskowy połysk jest często uważany za najważniejszą cechę pereł. Połysk jest tym, co nadaje perłom naturalnym i hodowlanym ich niepowtarzalne piękno. Zapewnia on opalizującą tęczę kolorów tuż pod powierzchnią perły. Najszlachetniejsze perły mają metaliczny kolor i odbijają światło jak lustra.

Dobra powierzchnia jest gładka i pozbawiona jakichkolwiek widocznych dla oka skaz.

Nacre jest zewnętrzną powłoką perły. Gruba warstwa nacre sprawia, że perła jest bardziej błyszcząca i piękna, a także bardziej trwała.

Ocena połysku

Excellent - odbicia są jasne i ostre

Bardzo dobry - odbicia są jasne i prawie ostre

Good - odbicia są jasne, ale nie ostre, a wokół krawędzi lekko zamglone

Słabe - odbicia są słabe i niewyraźne.

Słabe - odbicia są niewyraźne i rozproszone.

Historia

Nazwa "perła" pochodzi ze starofrancuskiego perle, od łacińskiego perna oznaczającego "nogę", odnoszącego się do kształtu nogi otwartej muszli mięczaka.

Perły były używane jako ozdoba już w starożytnej Grecji. Wierzono, że są łzami bogów. Starożytni Egipcjanie często byli grzebani z perłami.

Najstarsza znana biżuteria z pereł została odkryta w sarkofagu perskiej księżniczki, która zmarła w 520 r. p.n.e. W czasach Cesarstwa Bizantyjskiego perły mógł nosić tylko panujący cesarz. Perły były niezwykle popularne wśród rodzin królewskich w Anglii Tudorów.

Perła jest jednym z trzech kamieni urodzeniowych dla czerwca. Pozostałe dwa to aleksandryt i kamień księżycowy. Perła jest również kamieniem urodzenia dla dzieci urodzonych pod znakami Gemini i Raka. Panny młode tradycyjnie noszą perły w dniu ślubu jako symbol czystości i niewinności. Perły są również uważane za odpowiedni prezent na 1, 3, 12 i 30 rocznicę ślubu.

Prawdziwe czy fałszywe?

Imitacje pereł lub perły muszlowe są wytwarzane z muszli konchy lub szkła pokrytego roztworem zawierającym rybie łuski. Pocierając dwie perły razem pokaże, czy są one gładkie imitacji kamieni, lub jeśli czują się ziarnisty z gipsu, który składa się z naturalnych i hodowlanych pereł. Perły naturalne składają się w całości z koncentrycznych pierścieni wzrostu, podczas gdy perły hodowlane mają stałe jądro. Znawcy kamieni szlachetnych dysponują sprzętem pozwalającym odróżnić perły naturalne od hodowlanych.

Perła jest naprawdę wyjątkowym i pięknym klejnotem z oceanu.

Udostępnij