Ciekawostki i porady

Wspaniały różowy turmalin

Marta Pietrucha
kwi 23 2022

Październik cieszy się dwoma pięknymi klejnotami za swoje kamienie urodzenia - opalem i turmalinem. Podczas gdy turmalin jest w tęczy kolorów, różowy turmalin jest uważany za podstawowy kolor dla października birthstone. Jest to również duchowy kamień urodzenia dla astrologicznego znaku Libra. Oprócz jego wspaniały kolor, różowy turmalin jest ceniona za jego rzekomych mistycznych uprawnień. Odgrywał on intrygującą rolę w historii królewskich klejnotów i w sztukach leczniczych. Oto kilka rzeczy, których być może nie wiesz o tym pięknym różowym kamieniu szlachetnym.


Nazwa turmalinu

Nazwa "turmalin" pochodzi od syngaleskiego słowa "toramalli", które oznacza "kamień o mieszanych kolorach". Turmalin często posiada wiele kolorów w jednym krysztale. Kryształy turmalinu różowego, w których występuje tylko jeden różowy kolor, są niezwykle rzadkie. Zazwyczaj pojedynczy kryształ ma kilka odcieni różowego koloru i często zawiera również inne kolory.

Kolory różowych turmalinów

Różowe turmaliny mają różne kolory, od delikatnych, bladoróżowych odcieni, poprzez głębokie odcienie czerwonawego różu, aż po gorący róż! W przeszłości, głęboko zabarwione różowe turmaliny były często mylone z rubinami, oszukując nawet królów i królowe! Mylenie tych kamieni szlachetnych trwało przez stulecia, aż w XIX wieku naukowcy uznali turmalin za odrębny gatunek minerału.

Mylna tożsamość

Ze względu na swój głęboki, intensywnie różowo-czerwony kolor, głęboko zabarwiony różowy turmalin często mylony jest z cennym rubinem. Niektóre odcienie różowego turmalinu, choć nieco bardziej różowe, są praktycznie nie do odróżnienia od rubinu. Najbardziej znana z takich pomyłek miała miejsce w jednej z najbardziej niezwykłych kolekcji biżuterii w historii!

W 1777 roku szwedzki król Gustaw III podarował Katarzynie Wielkiej olśniewający wisiorek ze wspaniałym klejnotem znanym jako "rubin Cezara". Wyjątkowym prezentem chciał zaskarbić sobie sympatię polityków. Ten olśniewający 250-karatowy klejnot stał się częścią słynnych klejnotów Romanowów. Później odkryto, że klejnot ten nie był rubinem! Był to turmalin o głęboko różowym zabarwieniu.

Kopalnie różowego turmalinu

Różowy turmalin można znaleźć na całym świecie. Bogate złoża wydobywano w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Nigerii, Mozambiku, na Madagaskarze, w Afganistanie i Namibii. Najlepszej jakości kamienie znajdują się w kopalniach Muzo w Brazylii i Namibii. Namibijski różowy turmalin ma bardzo intensywny kolor. Prawdziwie wysokiej jakości kamienie turmalinu są rzadkie i drogie.


Różowy turmalin w historii Stanów Zjednoczonych

We wczesnych latach 1900, Maine i Kalifornia były największymi na świecie producentami różowych turmalinów o jakości kamieni szlachetnych. Pierwsze odkrycia różowego turmalinu miały miejsce w Maine w 1822 roku. Złoża w Maine zazwyczaj produkowały kryształy w kolorze malinowej czerwieni, a także miętowej zieleni.

Jedno z pierwszych doniesień o różowym turmalinie znalezionym w Kalifornii pochodzi z 1890 roku i jest dziełem Charlesa Russella Orcutta. Znalazł on różowy turmalin w miejscu, które później stało się kopalnią Stewart w Pala, w hrabstwie San Diego. Inne kopalnie, które zasłynęły z różowego turmalinu w hrabstwie San Diego, to Tourmaline Queen, Tourmaline King, Pala Chief i Himalaya. Złoża kalifornijskie były znane z jasnoróżowych kolorów, a także z dwukolorowych kryształów.

Dzięki wysiłkom promocyjnym firmy Tiffany & Co. i jej głównego gemmologa George'a F. Kunza, pod koniec XIX wieku różowy turmalin stał się znany jako amerykański klejnot. Firma Tiffany & Co. miała już wtedy znakomitą reputację w zakresie odkrywania i promowania nieznanych wcześniej kolorowych kamieni szlachetnych. Kunz pisał z entuzjazmem o pięknych złożach różowego turmalinu w Maine i Kalifornii, a klejnot ten stał się popularny.


Pomimo swoich amerykańskich korzeni, największym rynkiem zbytu dla różowego turmalinu były wówczas Chiny. Chińska cesarzowa Dowager Tz'u Hsi szczególnie lubiła kolor różowy i sprowadzała ogromne ilości tego klejnotu z kopalni Himalaya w Kalifornii. Jej mistrzowie jubilerzy oprawiali kamienie w piękną biżuterię, a także rzeźbili je w skomplikowanych dziełach sztuki, takich jak tabakierki.


Niestety, amerykańscy górnicy tak bardzo uzależnili się od chińskiego handlu, że kiedy w 1912 roku upadł chiński rząd, upadł również handel turmalinem w Stanach Zjednoczonych. Chociaż kopalnia Himalaya Mine nadal prowadzi skromną produkcję, Dowager udała się na wieczny spoczynek z głową na rzeźbionej poduszce z różowego turmalinu.

Mistyczne właściwości i korzyści lecznicze

Od czasów starożytnych przypisywano temu klejnotowi moc uzdrawiania, oświecania i inspirowania ekspresji artystycznej. W Indiach głęboko zabarwiony różowy turmalin był kojarzony z ogniem, słońcem i pozytywną energią. Wierzono, że przynosi on wgląd tym, którzy szukają dobra i ujawnia wszelkie przeszkody w jego osiągnięciu. Wierzono również, że uświadamia nieprzewidziane niebezpieczeństwa. Rzymianie używali różowego turmalinu jako środka wspomagającego redukcję stresu i kłopotliwego snu. W XIX wieku artyści używali go do stymulowania swojej kreatywności.

Współcześni mieszkańcy Afryki, rdzenni Amerykanie i Aborygeni noszą głęboko różowy turmalin jako talizman, wykorzystując jego właściwości ochronne i uzdrawiające. Rdzenni Amerykanie używali zarówno różowych, jak i zielonych turmalinów jako darów pogrzebowych. Uzdrowiciele kryształów wierzą, że różowy turmalin wspomaga zarówno fizyczne, jak i emocjonalne uzdrowienie. Jest on używany do delikatnego usuwania bólu emocjonalnego u osób cierpiących z powodu złamanego serca lub jakiejkolwiek formy nadużycia.

Różowy turmalin jest związany z czakrą serca. Używa się go, aby otworzyć serce na bezwarunkową miłość, promując współczucie, tolerancję, miłość i czułość. Uważa się, że wzmacnia duchowość, zwiększa mądrość i wzmacnia siłę woli. Uważa się, że różowy turmalin pomaga miłości i przyjaźni osiągnąć trwałość i stabilność.

Różowy turmalin jest używany do odnawiania witalności, wzmacniania pewności siebie, przyciągania namiętności i zwiększania zmysłowości. W swoim ognistym, głęboko czerwono-różowym kolorze jest uważany za kolor Siły Życia. W jaśniejszych odcieniach różowy turmalin redukuje stres, niepokój, strach i depresję.

Mamy nadzieję, że podobało Ci się poznanie cudownego różowego turmalinu! Zaglądajcie do nas, aby przeczytać najnowsze artykuły o Waszych ulubionych kamieniach szlachetnych!

Udostępnij