Ciekawostki i porady

Rodzaje złota: lite złoto, vermeil, wypełnione złotem, platerowane i inne

Karolina Kępka
paź 13 2021

Jeśli kupujesz złotą biżuterię, możesz poczuć się nieco zagubiony w jubilerskim żargonie. Co to znaczy, gdy element biżuterii jest opisany jako gold vermeil lub gold filled? Czym różnią się one od biżuterii z litego złota lub pozłacanej? Co to jest rose gold lub white gold? Jakie są wady i zalety każdego z tych rodzajów złota? I dlaczego jeden element złotej biżuterii może być o wiele droższy od drugiego?

Jesteśmy tu po to, by Ci pomóc z naszym zestawieniem różnych rodzajów złota, które prawdopodobnie napotkasz podczas zakupów biżuterii.

Złoto jest jednym z najcenniejszych metali i jednym z najczęściej używanych do wyrobu biżuterii.

Jest to również jeden z najdroższych metali, dlatego też biżuteria z litego złota ma wysoką cenę. Na szczęście istnieją inne dostępne opcje, jeśli ta cena jest dla Ciebie zbyt wysoka, ale każda z nich ma swoje plusy i minusy.

Jest to świetny pomysł, aby dowiedzieć się o różnicach, zanim pójdziesz na zakupy. Więc pozwól nam nurkować w ...

Biżuteria z litego złota

Czyste lite złoto nie jest często używane w produkcji biżuterii, ponieważ jest bardzo miękkie. Zamiast tego złoto jest stopione z innymi metalami, aby uczynić je twardszym i lepiej się nosiło. Im wyższy karat, tym większa zawartość złota w metalu, przy czym złoto 24ct ma najwyższą czystość, a 9ct najniższą.

Większość złotej biżuterii, którą zobaczysz jest wykonana z żółtego złota, ale dostępne są również inne kolory, z których wszystkie są stopione z innymi metalami, aby zmienić kolor. Możesz dowiedzieć się więcej szczegółów na ten temat tutaj, ale oto krótki opis dwóch najbardziej znanych przykładów:

Różane złoto

Biżuteria z różowego złota Australia

Lite różowe złoto jest prawdziwym złotem, ale w tym przypadku czyste złoto jest stopione głównie z miedzią i odrobiną srebra. Im więcej miedzi, tym czerwieńsze zabarwienie metalu.

Nie istnieje coś takiego jak czyste rose gold: jest to zawsze metal stopowy. Im wyższa liczba karatowa (lub karat) różowego złota, tym więcej czystego złota znajduje się w stopie. W naszej biżuterii z różowego złota używamy zazwyczaj 14ct rose gold.

Białe złoto

Lite białe złoto jest również metalem stopowym. Jest ono wykonane z czystego złota i innych metali, takich jak cynk lub nikiel, które nadają mu bielszy kolor. Nie ma też czegoś takiego jak czyste białe złoto, ponieważ ono również zawsze jest stopem.

Jednakże białe złoto nie jest w rzeczywistości białe: jest to zazwyczaj bardziej ciepły szary kolor. Białe złoto, które widzisz w sklepach jubilerskich, jest prawie zawsze pokryte rodem, co nadaje mu jasny, biały kolor. Jeśli kupisz biżuterię z białego złota, w pewnym momencie będziesz musiał ją ponownie pokryć rodem, aby zachować biały kolor.

Nie sprzedajemy biżuterii z białego złota głównie z tego powodu. Jeśli lubisz srebrny kolor, radzimy Ci pozostać przy biżuterii srebrnej. Alternatywnie, jeśli Twój budżet na to pozwala, wybierz platynę, bardzo twardy i wysokowartościowy metal szlachetny, który sprzedaje wielu komercyjnych producentów biżuterii.

Więcej o metalach szlachetnych

Dowiedz się więcej o złocie i srebrze z innych przydatnych artykułów:

  • Wszystko o złocie
  • Co to jest srebro próby 925?
  • Co wybrać: złoto czy srebro?

Zalety biżuterii z litego złota

Biżuteria z litego złota jest bardzo cenna i jeśli się o nią dba, zachowa tę wartość przez wiele lat, a może nawet wieków. Złoto o wyższej próbie raczej nie matowieje i nigdy nie zetrzesz jego wykończenia na inny kolor metalu pod spodem.

Biżuteria z litego złota oznacza bogactwo i przepych, ale jest też bardzo przenośną formą zabezpieczenia finansowego, gdyż zawsze można ją przetopić i sprzedać jako towar w czasach kryzysu.

Wady biżuterii z litego złota

Jedynym minusem jest po prostu koszt. Złoto jest wielokrotnie droższe niż srebro i biżuteria wykonana w złocie zawsze będzie kosztować znacznie więcej niż biżuteria wykonana w srebrze lub innych tańszych metalach. Nie wierz nikomu, kto mówi Ci, że istnieje coś takiego jak tania złota biżuteria: jeśli jest naprawdę tania, to prawie na pewno nie jest to prawdziwe złoto (a już na pewno nie lite złoto).

Ale jeśli możesz sobie pozwolić na zainwestowanie w piękną biżuterię z litego złota: jesteś złoty!

Złota biżuteria vermeil

Złote kolczyki Australia

Złota biżuteria vermeil (wymawiana jako "ver-may") jest wykonana z czystego srebra lub srebra próby 925, które jest mocno platerowane złotem. Możesz ją również spotkać określaną jako silver gilt lub gilded silver. Jest to jedno z naszych ulubionych wykończeń, które stosujemy w naszych projektach biżuterii jako alternatywę dla litego złota, wraz z gold filled. Jest ono znacznie lepsze niż biżuteria pozłacana, zważywszy na cięższe wykończenie platerowane i użycie szlachetnego srebra.

Aby zostać uznanym za złoto vermeil, Stany Zjednoczone wymagają, aby minimalna próba użytego złota wynosiła 10ct złota. Przepisy Stanów Zjednoczonych wymagają również, aby grubość powłoki wynosiła co najmniej 2,5 mikrona, co sprawia, że jest to ciężkie platerowane wykończenie.

Przekonasz się, że większość jubilerów na całym świecie jest w stanie spełnić te wymagania dla wykończeń gold vermeil, w tym Simone Walsh Jewellery, gdzie nasza biżuteria gold vermeil jest mocno platerowana i jest zazwyczaj 14ct, 18ct lub 24ct złotem.

Zalety biżuterii gold vermeil

Główną zaletą złotej biżuterii vermeil jest po prostu przystępna cena. Złoto vermeil jest świetną alternatywą dla litego złota. Większość jubilerów jest w stanie stworzyć to wykończenie znacznie łatwiej niż złoto z wypełnieniem (które wymaga drogich, specjalistycznych maszyn), dlatego też można zauważyć, że jest ono częściej stosowane w unikalnych projektach wykonywanych przez małe i średnie firmy jubilerskie.

Dodatkowo, jak w przypadku każdej pozłacanej biżuterii, wykończenie to może być potencjalnie naprawione poprzez ponowne pokrycie przez jubilera produkcyjnego lub specjalistyczną firmę zajmującą się platerowaniem.

Wreszcie, masz również wartość dodaną całego kawałka jest wykonana z metali szlachetnych, z metalem pod ciężką pozłacaną powłoką jest prawdziwe srebro, a nie metal bazowy. To pomoże mu zachować swoją wartość w czasie. Nawet jeśli cała złota powłoka w końcu się zetrze, nadal pozostaniesz z kawałkiem solidnej srebrnej biżuterii.

Tak, jesteśmy wielkimi fanami złota vermeil!

Wady biżuterii gold vermeil

Minusem jest to, że złocenie będzie się ścierać z czasem, szczególnie w miejscach narażonych na zużycie lub w elementach, które są często używane (szczególnie pierścionki, łańcuszki i bransolety), ale w przypadku gold vermeil złocenie jest prawie zawsze cięższe niż standardowy pozłacany metal, co oznacza, że będzie się lepiej nosić i wykończenie będzie trwać dłużej, szczególnie przy odpowiedniej pielęgnacji.

Z tego powodu nigdy nie używamy złota vermeil do naszych obrączek, łańcuszków czy bransoletek. Nasze złote pierścionki są wykonane z litego złota, a wszystkie alternatywne złote łańcuszki i bransoletki są wypełnione złotem (zobacz poniżej).

Biżuteria wypełniona złotem

Jeśli szukasz mniej kosztownej, ale wytrzymałej formy alternatywnej biżuterii wykończonej złotem, to biżuteria z wypełnieniem złotem jest Twoim przyjacielem.

Złote naszyjniki dla kobiet

Wypełniony złotem metal jest wytwarzany przez nałożenie warstwy złota na rdzeń z metalu bazowego, który jest następnie walcowany pod bardzo wysokim ciśnieniem aż do połączenia, dlatego też można go również spotkać określanego jako walcowane złoto.

Wymaga to użycia drogich, specjalistycznych maszyn, więc złoto z wypełnieniem można znaleźć tylko na wyrobach produkowanych masowo, w tym na łańcuszkach, które są wykonywane maszynowo (większość delikatnych łańcuszków).

Aby można było mówić o "gold filled", zawartość złota musi wynosić nie mniej niż 1/20 wagi całej zawartości metalu, dlatego też można spotkać się z określeniem gold filled jako 1/20 gold. To wykończenie jest do 10 razy grubsze niż regularne złoto platerowane metalem, co czyni go doskonałą alternatywą dla litego złota.

Czystość 12ct, 14ct lub 18ct złota będą zazwyczaj używane w tym procesie. Najczęściej stosowanym rdzeniem z metalu bazowego jest mosiądz, ponieważ jego kolor sprawia, że jest mniej zauważalny, jeśli zewnętrzna warstwa złota w końcu się przetrze.

Zalety biżuterii z wypełnieniem złotym

Biżuteria z wypełnieniem złotym jest o wiele bardziej przystępna cenowo niż biżuteria z litego złota, co jest jej największą zaletą. Jest to dobry kompromis dla tych, którzy mają alergie na metale i muszą nosić złoto, ale nie mogą sobie pozwolić na to, by wszystkie ich elementy były wykonane z litego złota.

Zewnętrzna warstwa złota jest o wiele grubsza, dlatego też nosi się ją o wiele lepiej niż zwykłą biżuterię pozłacaną. Przy odpowiedniej pielęgnacji, są szanse, że będziesz mogła cieszyć się swoją biżuterią z wypełnieniem złotym przez wiele lat, bez utraty jej złotego wykończenia.

Wady biżuterii z wypełnieniem złotym

Główną wadą jest to, że biżuteria z wypełnieniem złotym nie wytrzyma próby czasu w taki sposób, w jaki robi to lite złoto. Jest to kompromis za niższą cenę. Jeśli jednak będziesz dbał o swoją biżuterię z wypełnieniem złotym i unikał ścierania wykończenia, będzie ona wyglądała świetnie przez wiele lat.

Jeśli masz alergię na metale nieszlachetne, to powinieneś wziąć to pod uwagę przy zakupie biżuterii z wypełnieniem złotym: rdzeń z metalu nieszlachetnego może w końcu spowodować u Ciebie pewne problemy.

Innym minusem jest to, że biżuteria z wypełnieniem złotym nie może być w pełni naprawiona do takiego samego wykończenia, jakie miała na początku, biorąc pod uwagę proces mechaniczny wymagany do wytworzenia metalu. Możesz jednak zabrać te elementy do jubilera lub wyspecjalizowanego złotnika, aby sprawdzić, czy mogą one zostać pokryte powłoką galwaniczną w celu naprawy ewentualnych śladów zużycia.

Złote pierścionki dla kobiet

Wreszcie, biżuteria z wypełnieniem złotym jest skomplikowana do wykonania, zważywszy na wymagany specjalistyczny sprzęt. W związku z tym zazwyczaj można znaleźć tylko masowo produkowaną biżuterię i komponenty, które wykorzystują to wykończenie.

Biżuteria pozłacana

Pozłacana biżuteria (czasami nazywana "złotą płytką") zawiera najmniejszą ilość złota spośród wszystkich tych alternatywnych wykończeń.

Złota płytka jest tworzona przez nakładanie cienkiej warstwy złota (zwykle o grubości od 0,175 mikrona do 2,5 mikrona), najczęściej na metal bazowy, za pomocą osadzania elektrycznego lub chemicznego. Pozłacane lub pozłacane odnoszą się do bardzo cienkich i często słabo zużywających się wykończeń pozłacanych, których grubość jest zwykle mniejsza niż 0,175 mikrona.

Ze wszystkich alternatyw dla litego złota, biżuteria pozłacana zawiera zwykle najmniejszą ilość złota. W związku z tym zużywa się znacznie szybciej, zwłaszcza jeśli jest platerowana błyskowo. Może to zapewnić Ci ciekawie postarzony element biżuterii, ponieważ złoto zużywa się z czasem, szczególnie jeśli platerowanie jest na srebrze, ale to od Ciebie zależy, czy podoba Ci się taki wygląd.

Zalety pozłacanej biżuterii

Główną zaletą jest to, że cena będzie o wiele niższa niż w przypadku innych wykończeń, biorąc pod uwagę niewielką ilość złota użytego do stworzenia tej biżuterii. Dodatkowo zużycie pozłacanej biżuterii może być naprawione poprzez ponowne jej platerowanie u jubilera lub w specjalistycznej firmie zajmującej się platerowaniem złotem.

Wady pozłacanej biżuterii

Znaczącym minusem jest to, jak łatwo pozłacane (a zwłaszcza powlekane błyskiem) wykończenia będą się przecierać do metalu pod spodem, który może być metalem nieszlachetnym.

Osoby z alergiami na metale mogą stwierdzić, że wykończenie z litego złota zużyje się na tyle szybko, że jeśli użyto metalu nieszlachetnego, może to spowodować problemy raczej wcześniej niż później, zwłaszcza w przypadku takich elementów jak pierścionki i bransolety, które są bardzo zużyte.

Jest to powód, dla którego polecamy cięższą biżuterię platerowaną złotem vermeil, która posiada srebro pod platerowaniem, a nie zwykłą biżuterię platerowaną złotem.

Pozłacana biżuteria

Przez lata stworzyłam kilka projektów pozłacanej biżuterii używając starożytnej techniki zwanej keum-boo, której nauczył mnie koreański przyjaciel, kiedy byłam na uniwersytecie. Technika ta polega na podgrzaniu srebra i nałożeniu na nie folii z 24-karatowego złota, a następnie użyciu narzędzia do wypalania złota, tak aby połączyło się ze srebrem. W ten sposób uzyskuje się piękne, bogate złote wykończenie na srebrze.

Biżuteria ta generalnie nosi się całkiem dobrze, ale ma podobne wady i zalety jak biżuteria pozłacana i te elementy powinny być traktowane z dodatkową ostrożnością.

Biżuteria z mosiądzu

Moja najlepsza rada na temat biżuterii z mosiądzu brzmi: trzymaj się z daleka. Można jej nadać piękny złoty kolor, ale jest to metal nieszlachetny i ma swoje minusy. Mosiądz prawdopodobnie zmieni kolor Twojej skóry na zielony lub czarny, a z czasem możesz nabawić się na niego alergii.

Jesteś o wiele lepiej zainwestować trochę więcej dla alternatywnego wykończenia złota, które wykorzystuje prawdziwe złoto, jak te przedstawione powyżej. Te wykończenia da ci dużo mniej smutku i zapewniają dużo lepszy stosunek jakości do ceny niż jakikolwiek metal bazowy.

Strzał na rozstanie

Złota biżuteria Australia

Jeśli szukasz biżuterii, która naprawdę wytrzyma próbę czasu i możesz sobie na nią pozwolić, biżuteria z litego złota zawsze będzie najlepszą opcją. Jednak alternatywne wykończenia złota (zwłaszcza gold filled i gold vermeil) są świetne, gdy wolisz wydać mniej i gdy kupujesz raczej biżuterię modową niż specjalną biżuterię sentymentalną lub pamiątkową.

Miej na uwadze, że wszystkie te alternatywne wykończenia złota będą się zużywać z czasem i że niektóre z nich będą prawdopodobnie łatwiejsze do naprawy niż inne. Jeśli masz alergie na metale, musisz również rozważyć potencjalne minusy biżuterii z wypełnieniem złotym i pozłacanej, które wykorzystują metale nieszlachetne pod złotem.

Wypełnione złotem i złote vermeil kawałki biżuterii są szczególnie prawdopodobne, aby zachować wspaniały wygląd przez wiele lat, zwłaszcza jeśli dbasz o swoją biżuterię. Wszystkie z nich są lepszą opcją niż zakup biżuterii z metali nieszlachetnych w kolorze złota, w tym mosiądzu.

Podczas zakupów biżuterii ważne jest, aby zawsze być świadomym rodzajów użytych metali. Jeśli sprzedawca tego nie wyjaśnił, zawsze powinieneś zapytać lub zrobić zakupy gdzie indziej: tylko dlatego, że biżuteria wygląda jak złota, nie oznacza to, że jest rzeczywiście złota, a jeśli cena jest bardzo niska, to prawie na pewno nie zawiera złota w ogóle.

Dowiedz się więcej o tym na: http://pierscionkizareczynowe.edu.pl

 

Udostępnij